Περιστέρι – Μαρούσι 95-72: “Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρη Ράγκλαντ

2024-01-27T19:47:17+00:00 2024-01-27T20:41:13+00:00.

27/Jan/24 19:47

ragland-peristeri-marousi.

Το Περιστέρι κέρδισε το Μαρούσι με 95-72, για την 16η αγωνιστική της Basket League, με τον Ράγκλαντ να κάνει φοβερό ματς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι δυσκολεύτηκε, όμως έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου με 95-72, για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με οδηγό την τρίτη περίοδο, έφτασαν στο 10-6, μένοντας μόνοι τρίτοι στην βαθμολογία μετά την ήττα του Προμηθέα.

Ράγκλαντ (κυρίως), Χουγκάζ, Ουίλιαμς και Τόμπσον έκαναν την διαφορά για την ομάδα του Σπανούλη, η οποία είχε 12/24 τρίποντα.

Ειδικά ο πρώτος ήταν όλα τα λεφτά, καθώς είχε 19 πόντους-12 ασίστ-6 ριμπάουντ, ενώ μάλιστα δεν έχασε σουτ (7/7) και είχε 2/3 βολές σε 28:40′.

Χιλ με 20 πόντους και Ραντούλιτσα με 13 (8 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετοί για το Μαρούσι, που πλέον μετράει τρεις σερί ήττες και ρεκόρ 5-11.

Στο ματς του πρώτου γύρου, το Περιστέρι είχε πάρει το διπλό με 74-103. Για την 17η αγωνιστική, το Περιστέρι υποδέχεται την Καρδίτσα, ενώ το Μαρούσι το Λαύριο.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά και πιο εύστοχα στο ματς και αυτό φάνηκε από το +11 (15-4) στο πέμπτο λεπτό. Όμως, το Μαρούσι αντέδρασε γρήγορα, επέστρεψε στο παιχνίδι και μείωσε άμεσα την διαφορά, για να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο 21-16.

Οι γηπεδούχοι, παρόλα αυτά, δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, ούτε και τον έλεγχό του, φτάνοντας μάλιστα και στο 31-11. Και πάλι, όμως, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν στο 32-29 στο 27′, για το 42-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ράγκλαντ και Τόμπσον ήταν εκεί για το Περιστέρι, το οποίο πήρε ξανά διαφορά εννέα πόντων (56-47), με το Μαρούσι να δείχνει πως δεν έχει τις λύσεις που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Χουγκάζ μπήκε στην εξίσωση (70-55), για το 70-58 μετά από 30′ αγώνα.

Όλα τελείωσαν στην τέταρτη περίοδο, όταν το Περιστέρι είδε και τον Ουίλιαμς να σκοράρει για 79-67 στο 35′. Κάπου εκεί, το ματς έδειχνε να τελειώνει, με την απόσταση των δυο ομάδων να μην πέφτει, για να φτάσουμε στην επικράτηση του Περιστερίου με 95-72.

Πού κρίθηκε

Το 56-51 έγινε 70-55 μέσα σε τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο.

Ο Ράγκλαντ έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό ματς για το Περιστέρι με 19 πόντους-12 ασίστ-6 ριμπάουντ. Είχε, επίσης, 4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές σε 28:40′.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Λοβ 10 (5 ασίστ), Κασελάκης (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπσον 12 (6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Χανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 4, Ρένφρο 5, Ουίλιαμς 14 (2), Χουγκάζ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης

Μαρούσι (Λημνιάτης): Χιλ 20 (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπρίσκο 11 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ραντούλιτσα 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Νικολαΐδης 7 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ιορδάνου 4, Κόζι 8, Μπόγρης (2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γούνταρντ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1/5 τρίποντα, 3 λάθη)