2024-02-05T18:19:37+00:00 2024-02-05T21:31:49+00:00.

gadamopoulos

05/Feb/24 18:19

Toliopoulos_PAO-Aris
BASKET LEAGUE 2023 - 2024 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο εκπληκτικός Άρης “άλωσε” το ΟΑΚΑ για πρώτη φορά μετά το 1997, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 73-70 και έκανε βήμα τετράδας – με βλέψεις και για την 3η θέση – στη Basket League. Ο Σταρκ έβαλε τη “φιτιλιά” στην αρχή και ο Τολιόπουλος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο «αυτοκράτορας» του ελληνικού μπάσκετ θυμήθηκε την προηγούμενη διετία τα ένδοξα χρόνια της δεκαετίας του ’80, με δύο νίκες επί του Παναθηναϊκού στο «Nick Galis Hall». Φέτος επιβεβαίωσε το παρωνύμιο που είχε από τότε, νικώντας το απόγευμα της Δευτέρας (5/2) τους «πράσινους» και στο ΟΑΚΑ!!!

Οι εκπληκτικοί «κίτρινοι», με τη μεγαλύτερη νίκη των τελευταίων ετών, έφτασαν σε ρεκόρ 10-7 στο πρωτάθλημα και έβαλαν τέλος στο αήττητο του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 73-70 και είναι πια μόνη 4η στη βαθμολογία, άφησε πίσω της τον Προμηθέα και «κυνηγά» το Περιστέρι (11-6).

Ο Άρης νίκησε το «τριφύλλι» στο ΟΑΚΑ για δεύτερη φορά και πρώτη μετά τον Ιανουάριο του 1997, αφού μετά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε και με +19, με κορυφαίο τον Σταρκ, δεν «λύγισε» όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το comeback τους. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στην τρίτη περίοδο, έφτασε στο 62-58 στο 35΄, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 13-0 και δύο τρίποντα του Τολιόπουλου, ξέφυγαν 71-62 στο 1:24 για το φινάλε!

Αυτό που αρχικά έδειχνε κοινή… «αγγαρεία» – καθώς ο Παναθηναϊκός προερχόταν από διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, είχε τρεις απουσίες (Λεσόρ, Χουάντσο, Παπαπέτρου) και την ερχόμενη Παρασκευή παίζει ένα σημαντικό ματς με τη Φενερμπαχτσέ και ο Άρης είναι υποχρεωμένος να παίξει σε 48 ώρες «τελικό» πρόκρισης στη νοκ-άουτ φάση του EuroCup με την Τρέντο -, έγινε «θρίλερ»…

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε μεγάλη ανατροπή, μείωσε στο 73-70 και μετά την αποτυχία επαναφοράς (παράβαση 5΄΄) του Χάρελ, είχε μία ακόμη ευκαιρία στα 6,4΄΄. Μονάχα που ο Γκριγκόνις πέταξε τη μπάλα βιαστικά και το τρίποντο του Καλαϊτζάκη δεν βρήκε καν τη στεφάνη και δεν απέτρεψε τη μεγαλύτερη έκπληξη της φετινής σεζόν.

Για την επόμενη, 18η αγωνιστική της Basket League, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την ΑΕΚ στις 12/1, ενώ ο Άρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στις 11/2.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Αυτοκρατορικό» δεκάλεπτο!

Μπορεί ο Άρης να είχε αγώνα στο EuroCup σε 48 ώρες, όμως οι παίκτες του κόουτς Γιάννη Καστρίτη μόνο «μαζεμένοι» δεν μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο στα ριμπάουντ (12 έναντι τριών) και στο 8΄ προηγήθηκαν 17-6, καθώς για τον Παναθηναϊκό είχε σκοράρει μόνο ο Κώστας Αντετοκούνμπο… Με οκτώ σερί πόντους του Σταρκ, ο Άρης έφτασε στο 25-10 του δεκαλέπτου, σε season-low του «τριφυλλιού» για πρώτη περίοδο!

+19 ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, season-low από τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο

Στο +19 ο Άρης, στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι χαλαρός στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +19, με 29-10 στο 11΄!!! Τα τρίποντα των Μπλούμπεργκς και Χάρελ κράτησαν τον Άρη μπροστά με 35-17, αλλά η ενέργεια των Γκραντ και Καλαϊτζάκη (από 5π.) έφεραν και την επιστροφή των γηπεδούχων. Από το 38-21 του 15΄, οι «πράσινοι» πέτυχαν σερί 11-0 για το 38-32 και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (39-34).

Άμυνα και (μισή) ανατροπή

Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρο από το τέλος του πρώτου μέρους και η αναμενόμενη αντίδραση του Παναθηναϊκού επιβεβαιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως αμυντικά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 21-1, με το οποίο προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 42-39 στο 22΄. Οι «πράσινοι» κράτησαν τον Άρη σε 6π. στα πρώτα 9΄ της περιόδου, έφτασαν στο +8 (57-49) και με επιμέρους 23-12 στην περίοδο ήταν στο 57-51 του 30΄.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 20-5 με το οποίο άρχισε ο Άρης την τέταρτη περίοδο, και ξέφυγε με 71-62 στο 1:24 για τη λήξη, στη διαφορά στα τρίποντα (4/17 οι γηπεδούχοι, 11/27 οι «κίτρινοι») και στα 19 λάθη του Παναθηναϊκού

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν «σιωπηλός» για τρεις περιόδους, όμως «μίλησε» με τρία τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχε 12π., 4/7τριπ. και πέντε ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζακης 9 (4/5διπ., 0/4τριπ.), Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι 6, Σλούκας 5 (0/3διπ., 1/1τριπ.), Γκραντ 11(1/4τριπ, 4ριμπ., 4ασ.), Ναν 7 (1/5τριπ.), Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 11 (1/2τριπ.), Μήτογλου 9 (3/10διπ., 0/1τριπ., 11ριμπ.), Μαντζούκας 2.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6διπ., 3/6τριπ.), Σανόγκο 6 (3/6διπ., 6ριμπ.), Τολιόπουλος 12 (4/7τριπ.), Κατσίβελης 5, Μπλούμπεργκς 5 (1/4τριπ.), Μποχωρίδης 3 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 10 (2/4τριπ., 5ριμπ.), Καλόγηρος 2, Μπάνκστον 2.