+19 ο Άρης στο ΟΑΚΑ, season-low από τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο

2024-02-05T16:48:40+00:00 2024-02-05T19:04:32+00:00.

John Rammas

05/Feb/24 16:48

StarkJonathan-Panathinaikos-Aris

Ακόμη και με 19 πόντους προηγήθηκε ο Άρης (10-7) του πρωτοπόρου και μέχρι πρότινος αήττητου Παναθηναϊκού (16-1) στη νίκη (70-73) στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο ένας, ο Παναθηναϊκός, μόνο νίκες σε 16 παιχνίδια στη Basket League, ο άλλος, ο Άρης, στο 9-7 με 4-4 εκτός έδρας. Η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική; 10-25!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν σαρωτική στα πρώτα 10:00, τα οποία τη βρήκαν στο +15 επί αυτής του Εργκίν Αταμάν, που σημείωσε season-low στην επίθεση μετά από τους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο (13-11) με το Περιστέρι (64-66) στο “Ανδρέας Παπανδρέου (2η αγων.) και τους 11 επίσης στην πρώτη (12-11) με τον Ολυμπιακό (54-66) στο ΣΕΦ (4η αγων.).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Αντετοκούνμπο Κ. 6, Μπαλτσερόφσκι 2, Γκριγκόνις 2
Άρης (Καστρίτης): Σταρκ 8, ντε Σόουζα 6, Χάρελ 5, Σανόγκο 2, Περσίδης 2, Μπάνκστον 2

Η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (10-29), πριν ο Παναθηναϊκός αντιδράσει κι η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρει τις δύο ομάδες στο 35-39, ωστόσο, ο Άρης, όχι μόνο δεν επηρεάστηκε, ανταπεξήλθε (57-49 στο 30′) και πήρε τη νίκη (70-73) στο ΟΑΚΑ για πρώτη φορά από τις 25 Ιανουαρίου 1997 και μόλις δεύτερη σε σύνολο 41 παιχνιδιών ως φιλοξενούμενος.