Άρης – ΠΑΟΚ 77-63: Αυτοκράτορας της πόλης με “βασιλικό” Ρόνι Χάρελ!

2024-02-11T17:36:45+00:00 2024-02-11T19:51:14+00:00.

gadamopoulos

11/Feb/24 17:36

Harrell_Aris-PAOK
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Μία εβδομάδα μετά τον θρίαμβο στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, ο Άρης νίκησε και στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και με κορυφαίο τον Ρόνι Χάρελ έστειλε στον ΠΑΟΚ μήνυμα και ενόψει προημιτελικού Κυπέλλου.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το μομέντουμ αποδείχθηκε σημαντικό. Ο φορμαρισμένος Άρης ολοκλήρωσε μία μαγική εβδομάδα, καθώς μετά τη μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και την πρόκριση στα νοκ-άουτ του EuroCup, επιβεβαίωσε την Κυριακή (11/2) στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» και την κυριαρχία του στη Θεσσαλονίκη.

Οι «κίτρινοι» επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 77-63 στο ντέρμπι της πόλης και στρογγυλοκάθισαν στην 4η θέση της Basket League με ρεκόρ 11-7! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, «έριξε» τον ΠΑΟΚ στο 8-10 και, για παν ενδεχόμενο, κάλυψε και το -6 της ήττας στον πρώτο γύρο στην Πυλαία. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και την ερχόμενη Πέμπτη (15/2) στο Ηράκλειο, στον δεύτερο προημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ρόνι Χάρελ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ντέρμπι με 21 πόντους, 6ριμπ. και επτά κλεψίματα(!) και κάλυψε και το για τρεις περιόδους άστοχο παιχνίδι του Βασίλη Τολιόπουλου (20π., 6/17 σουτ). Εξαιρετική παρουσία και του Λευτέρη Μποχωρίδη, με 10π. και συνεισφορά μέσα στη ρακέτα από τους Μπάνκστον (6π.) και Ντε Σόουζα (7π.), που βοήθησε τον Άρη να «χτίσει» σταδιακά μία διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου και να φτάσει και στο +16 (77-61) του 39΄.

Για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος για μία ακόμη αναμέτρηση επιβεβαίωσε την αδυναμία του μακριά από την έδρα του, ξεχώρισε ο ΜακΝικς με 20π. πόντους και 9/9διπ.. Ο «Δικέφαλος», που δεν είχε απαντήσεις και σκόραρε μόνο 5π. στα πρώτη έξι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, υπέστη την έκτη σερί εκτός έδρας ήττα (ρεκόρ 2-7), αφού και η παρουσία των Φρίντρικσον και Ουίλιαμς (από 9π.) δεν στάθηκε αρκετή για κάτι παραπάνω.

Για την επόμενη, 19η αγωνιστική της Basket League (στις 2-4/3), ο Άρης φιλοξενείται από τον Προμηθέα στην Πάτρα και ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ στην Πυλαία.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου» και ισορροπία

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε 5-0 στο 2΄. Ο Άρης απάντησε για το 11-10, πριν το σερί 6-0 του «Δικέφαλου» για το 16-11 του 5΄, με 8π. του ΜακΝις. Οι γηπεδούχοι έκαναν το ίδιο για το 17-16 και με επιμέρους 11-2 ξέφυγαν με 22-18 στο 8΄, χάρη στους Τολιόπουλο και Μποχωρίδη είχαν από 7π. και η ομάδα τους σούταρε 4/10τριπ.. Το 24-22 του 10΄ αποτύπωσε την ισορροπία, με 8/11διπ. του ΠΑΟΚ.

Η ώρα του Χάρελ

Οι «κίτρινοι» φάνηκε να μπαίνουν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο 27-22, ενώ δεν έχασαν το προβάδισμα ως την ανάπαυλα. Το σόου του Ρόνι Χάρελ, με 9π. στην περίοδο και συνολικά 15 ως το ημίχρονο, βοήθησε τον Άρη να διατηρήσει τα ηνία του ματς. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έμειναν κοντά στο σκορ με το 40-36 του 20΄, παρά τα οκτώ λάθη τους.

Διαφορά (στα λάθη) που έκρινε πολλά…

Το στοιχείο των λαθών ήταν αυτό που καθόρισε πολλά στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε άλλα τέσσερα στην τρίτη περίοδο και έφτασε τα 12, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις τέσσερα, με ένα στο δεκάλεπτο. Ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 45-38 στο 23΄ και είχε τον έλεγχο, παρά το άστοχο ματς του Τολιόπουλου. Μάλιστα, με τον Χάρελ να φτάνει τους 20π., η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε με 58-49 στο 29΄, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό ως το τέλος.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Άρη, που μετά τους 22π. του 10΄, δέχθηκε 41π. στο υπόλοιπο ματς, αλλά και στα 15 κλεψίματα και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων και τα 3/16τριπ. του ΠΑΟΚ, που είχε και 18 λάθη (έναντι οκτώ του Άρη).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρόνι Χάρελ «κουβάλησε» τον Άρη από την αρχή του ματς και τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 4/9τριπ., επτά κλεψίματα και 6ριμπ..

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σταρκ 7, Σανόγκο 3 (1/3τριπ.), Τολιόπουλος 20 (3/7διπ., 3/10τριπ., 5/6βολ., 7ριμπ., 6ασ.), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 1, Μποχωρίδης 10 (2/3τριπ.), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Χάρελ 21 (3/6διπ., 4/9τριπ., 7κλεψ., 6ριμπ.), Καλόγηρος , Μπάνκστον 6.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 (2/6διπ., 0/1τριπ., 4ασ.), ΜακΝις 20 (9/9διπ., 2/6βολ.), Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Φρίντρικσον 9 (1/4τριπ., 5ασ.), Μαργαρίτης 4, Ουίλιαμς 9 (1/2τριπ.), Μίχαλακ 3 (0/3διπ., 1/4τριπ.), Άλστον 6 (3/5διπ., 0/4τριπ., 9ριμπ.).