AEK – Παναθηναϊκός 69-89: Πολύ… κακό για το τίποτα και άνετο “πράσινο” διπλό

2024-02-12T21:27:51+00:00 2024-02-12T22:25:21+00:00.

gadamopoulos

12/Feb/24 21:27

Nunn_AEK-PAO
BASKET LEAGUE 2023 - 2024 / AEK - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Σε ένα ματς γεμάτο ένταση, προσωρινή διακοπή και ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, το “τριφύλλι” επικράτησε της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και επέστρεψε στις νίκες στη Basket League, τρεις μέρες πριν από τη συνάντηση των δύο ομάδων στο Final-8 του Κυπέλλου.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Υπάρχουν αγώνες που «αρχίζουν» νωρίτερα ή αργούν να «τελειώσουν». Ματς που έχουν σημαντικότερες ειδήσεις πριν από το τζάμπολ ή μέσα στο 40λεπτο. Ένας από αυτούς ήταν και το δευτεριάτικο (12/2) αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού στα Άνω Λιόσια…

Το «τριφύλλι» επιβεβαίωσε στο παρκέ την ανωτερότητά του, επικράτησε με 89-69 και μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, επέστρεψε στις νίκες στη Basket League και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-1. Πριν από την έναρξη, ο Εργκίν Αταμάν προφύλαξε τον τραυματία Κώστα Σλούκα, ενόψει και του προημιτελικού του Final-8 του Κυπέλλου μεταξύ των δύο ομάδων, την ερχόμενη Πέμπτη στο Ηράκλειο.

Τα μαντάτα ήταν ακόμη πιο άσχημα για την Ένωση πριν από το παιχνίδι, καθώς έγινε γνωστός ο σοβαρός τραυματισμός του Τζάστιν Τίλμαν, που θα κρατήσει τον πρώτο σκόρερ του «Δικέφαλου» στο πρωτάθλημα εκτός για 6-8 εβδομάδες… Η «πληγωμένη» (χωρίς και Κουζμίνσκας και Φλιώνη) Ένωση άντεξε ουσιαστικά λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο ματς και υπέστη την 11η ήττα της στη σεζόν.

Δύο μη αγωνιστικές συνθήκες «σημάδεψαν» δίχως προεκτάσεις τον αγώνα. Αρχικά ήταν ο τραυματισμός του Ματίας Λεσόρ στο 11΄, που όμως δεν αποδείχθηκε σοβαρός και ο σέντερ του Παναθηναϊκού επέστρεψε στο γήπεδο.

Ενώ στο 23΄ η ρέφερι Βάσω Τσαρούχα διέκοψε προσωρινά τον αγώνα, λόγω ύβρεων προς το πρόσωπό της και αποχώρησε στα αποδυτήρια για 15΄… Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την τελική νίκη των «πράσινων», που είχαν ως κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν (19π., 8ασ.) και έλαβαν επιθετική βοήθεια από τους Γκραντ και Μήτογλου (από 10π.). Για τους γηπεδούχους, ο ΜακΡέι είχε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, με 13 από τους συνολικά 15π. του, ενώ καλή ήταν η παρουσία των Νάιτ (10π.), Κουζέλογλου (11π.) και Ραντλ (9π.).

Για την επόμενη, 19η αγωνιστική της Basket League (το τριήμερο 2-4/3), η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Κολοσσό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τρίποντη προσπέραση

Το αρχικό κρεσέντο του ΜακΡέι, με 7π. στο 4΄, έφερε την ΑΕΚ στο 9-5, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και προσπέρασε με 12-9. Από το 12-11 του 6΄, οι «πράσινοι» πέτυχαν επιμέρους 16-2 ως το 9΄, όταν με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα των Γκραντ, Μήτογλου, Γκριγκόνις και Ναν ξέφυγαν με 28-13! Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν καμία αλλαγή στην περίοδο και είχαν 11/15 σουτ στο δεκάλεπτο, που δικαιολογούσε το υπέρ τους 28-16, αφού η επετειακή φανέλα της ΑΕΚ για τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της έδειχνε το κορυφαίο highlight της.

Διαχείριση, «μαξιλαράκι» και (σύντομη) αγωνία…

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ατυχία για τους «πράσινους», καθώς στο 11΄ο Λεσόρ πάτησε άτσαλα στο παρκέ, δίχως επαφή με αντίπαλο και αποχώρησε ως τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει 5π. από τον πάγκο, η ομάδα του κόουτς Αταμάν έφτασε και στο +16 (42-26) στο 17΄. Οι 13π. του ΜακΡέι βοήθησαν την ΑΕΚ να μειώσει στο 46-35 του 19΄.

Παναθηναϊκός: Λήξη συναγερμού με Λεσόρ, επέστρεψε με ΑΕΚ

Ίδιο σκηνικό με… περισσότερη ένταση για προσωρινή διακοπή

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και με τρία διαδοχικά τρίποντα μείωσαν στο 54-48 του 23΄. Μονάχα που στο 6:33 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαιτητής Βάσω Τσαρούχα διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι λόγω υβριστικών συνθημάτων εναντίον της… Έπειτα από 15΄, η αναμέτρηση ξεκίνησε και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 68-53 του 30΄, που ουσιαστικά τελείωσε και το ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +22 (85-63) του 36΄.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: H Τσαρούχα το διέκοψε προσωρινά για υβριστικά συνθήματα προς το πρόσωπό της

Πού κρίθηκε: Στα καλά ποσοστά του Παναθηναϊκού (24/39διπ., και 9/20τριπ.) και στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ, με 44, έναντι 28 της ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέντρικ Ναν ήταν για μία ακόμη φορά ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 19π., με 5/8διπ., 2/2τριπ. και 3/3βολ., ενώ είχε και οκτώ ασίστ, 6ριμπ., αλλά και πέντε λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 9 (2/2διπ, 1/3τριπ.), Καράμπελας 6 (2/4τριπ.), Χόλινς 2, Νετζήπογλου 5 (1), Αγραβάνης 3 (1/3διπ., 6ριμπ.), Χατζηδάκης, Νάιτ 10 (2/5διπ., 2/3τριπ., 4ασ.), Κουζέλογλου 11 (5/9διο., 5ριμπ.), Μόργκαν 8, ΜακΡέι 15 (5/9διπ., 1/3τριπ., 5ασ.).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζακης 9 (4/5διπ., 0/2τριπ.), Βιλντόζα, 7 (1/3τριπ.), Μωραΐτης 1, Παπαπέτρου 1, Γκραντ 10 (2/3τριπ.), Ναν 19 (2/2τριπ., 8ασ.), Λεσόρ 9 (3/4διπ., 9ριμπ.), Αντετοκούνμπο 7 (3/5διπ., 5ριμπ.), Γκριγκόνις 8 (2/2τριπ.), Ερναγκόμεθ 8 (1), Μήτογλου 10 (1), Μαντζούκας.