Παπανικολάου: “Σημαντικό το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν κρίνονται τα πάντα”

2024-03-09T18:28:59+00:00 2024-03-09T19:04:56+00:00.

09/Mar/24 18:28

papanikolaou

Ο Κώστας Παπανικολάου μίλησε μετά την εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Λαυρίου (84-63) στο ΣΕΦ για το προσεχές ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (14/3, 19:45).

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του κόντρα στο Λαύριο, επικρατώντας εύκολα με 84-63 στο ΣΕΦ, για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε κέφια τους Άλεκ Πίτερς, Κώστα Παπανικολάου και Αϊζάια Κάνααν με 52 πόντους αθροιστικά και 11/20 τρίποντα.

Ο Κώστας Παπανικολάου, που ήταν εκ των διακριθέντων με 19 πόντους-4 ριμπάουντ-4 ασίστ και 6/7 σουτ, μίλησε στην ΕΡΤ για το ματς

Δεν στάθηκε μόνο σε αυτό, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (14/3, 19:45), για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

”Μπαίνουμε στην τελική ευθεία, η ομάδα με βοηθάει να έχω αυτή την εικόνα, το πιο σημαντικό είναι οι νίκες και όχι ποιος κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις. Ήταν ένα ματς ειδικών συνθηκών, υπάρχει κόσμος που πληρώνει για να έρθει και να δει την ομάδα, το σημαντικό είναι ότι δείξαμε χαρακτήρα και ενέργεια έστω και στο δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να ελέγχουμε το ματς, κόντρα σε μία ομάδα που μας έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος, της αξίζουν συγχαρητήρια.

Είχε πει πολλές φορές ο κόουτς πριν μπει το 2024 ότι είμαστε μία ομάδα που δεν έχουμε δουλέψει όλοι μαζί. Μόλις έγινε αυτό και δουλέψαμε, η εικόνα άλλαξε κατευθείαν και το αποτέλεσμα βγαίνει στο παρκέ. Είναι το κατάλληλο σημείο, το πιο σημαντικό χρονικά σημείο της σεζόν για να γίνει αυτό.

Πάντα μπορείς να γίνεις καλύτερος, πάντα προσπαθείς να έχεις καλύτερη εικόνα. Όσον αφορά το ντέρμπι, μετά από πέντε μεταξύ μας, δεν υπάρχουν πολλά να εμφανίσεις και να κρύψεις. Είναι ένα σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης, αλλά δεν κρίνονται τα πάντα. Παίζουμε στην έδρα μας, θέλουμε τη νίκη και να παλέψουμε, πάντα έχουν σημασία αυτά τα ματς για τον κόσμο και την ψυχολογία της ομάδας, είμαστε σε καλό φεγγάρι και θέλουμε να το εκμεταλλευτούμε για να φτάσουμε στη νίκη.

Είναι ιδιαίτερα ματς, υπάρχουν στιγμές και φάσεις μέσα στο ματς που μπορεί να αλλάξει το μομέντουμ. Δεν χωρούν προβλέψεις, είναι δυο καλές που παλεύουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην Ευρωλίγκα. Στόχος μας, όπως πάντα, είναι τα playoffs, από εκεί και πέρα, αν είμαστε κοντά στο πλεονέκτημα έδρας, θα το διεκδικδικήσουμε.

Στο πρωτάθλημα, που έχει αναβαθμιστεί, υπάρχουν καλά και σφικτά ματς. Η Ευρωλίγκα πάντα έτσι ήταν, όλοι μπορεί να κερδίσουν παντού. Ο Παναθηναϊκός και η Φενέρ που κέρδισαν στην Μαδρίτη είναι υπολογίσιμες ομάδες μα ανταγωνιστικό και καλό ρόστερ, ήταν πιο έτοιμες και το έκαναν. Φτάσαμε κι εμείς στη νίκη εκεί, αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες. Δεν υπάρχει ομάδα, όπως παλιά η ΤΣΣΚΑ για παράδειγμα, που έλεγες ότι ξεχωρίζει. Όλες οι ομάδες είναι κοντά”

Στην καλύτερη φάση της σεζόν

Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα το τελευταίο διάστημα, όμως έμμεσα παραδέχθηκε και ο ίδιος στις δηλώσεις του.

Στο ματς με την Βίρτους Μπολόνια (νίκη με 74-69) είχε 16 πόντους-8 ριμπάουντ-2 ασίστ σε 32:05 λεπτά, με 2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές.

Μετά από 28 αγώνες στην Ευρωλίγκα, μετράει 6,9 πόντους-3,5 ριμπάουντ-2,9 ασίστ-8,8 PIR σε 25:15 λεπτά, κάνοντας πολλά περισσότερα από αυτά που δείχνει η στατιστική.

Την ίδια στιγμή, στο ελληνικό πρωτάθλημα και σε 18 συμμετοχές, έχει 8,5 πόντους-3,8 ριμπάουντ-2,4 ασίστ σε 22:37 λεπτά κατά μέσο όρο.

Μπαρτζώκας: “Ελπίζουμε πως ο Ουόκαπ θα προπονηθεί την Τρίτη, ο Λαρεντζάκης είναι καλύτερα”