Κολοσσός – Μαρούσι 89-85: Έκανε τα εύκολα… δύσκολα και έλαβε το “δώρο” από Καρδίτσα

2024-03-24T18:05:14+00:00 2024-03-24T21:43:20+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Mar/24 18:05

Polley-Kolossos-Marousi-Basket-League

Το Μαρούσι επέστρεψε από το -21, όμως ο Κολοσσός κέρδισε στο τέλος (89-85) κι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη regular season στη Basket League, τερματίζοντας έκτος μετά τη μεγάλη νίκη της Καρδίτσας επί του ΠΑΟΚ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Παρόλο που έχει μόλις μία νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ο Κολοσσός -αν και δυσκολεύτηκε- έκλεισε με νίκη τη regular season στη Stoiximan Basket League, επικρατώντας του άκρως μαχητικού Αμαρουσίου με 89-85. Έτσι, ανέβηκε στο 9-13 ίδιο ρεκόρ με ΑΕΚ, η οποία τερμάτισε έβδομη μετά την ήττα του ΠΑΟΚ μέσα στην Καρδίτσα κι οι Ροδίτες έκτοι!

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σίμι Σίτου με 19 πόντους (7/8 δίποντα, 5/8 βολές), έχοντας 9 ριμπάουντ με 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 20:48 λεπτά συμμετοχής, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη του τον Άντριου Γκάουντλοκ με 21 πόντους (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές), με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης πέτυχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη, όσους είχε κι ο Μπρίσκοου (18 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ).

Ο Κολοσσός του 23-7 που επαναπαύτηκε κι η ολική ανατροπή του Αμαρουσίου

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλά στο παρκέ, να βρίσκουν εύκολους πόντους (κυρίως στον αιφνιδιασμό) και το Μαρούσι να προσπαθεί να πετύχει το πρώτο του καλάθι, κάτι που κατάφερε μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά με τον συνήθη ύποπτο Μίρο Ραντούλιτσα. Η ομάδα του Σεγκούρα άρχισε να σκοράρει και πίσω από την περίμετρο με κύριο εκφραστή τον Πόλεϊ και τον Γκάουντλοκ κι από εκεί που η διαφορά ήταν τους 7 πόντους έφτασε μέχρι και το +16.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά και να μπουν ξανά στο ματς, όμως η ευστοχία κι η δυνατή άμυνα που έπαιζαν οι Ροδίτες δυσκόλευαν όλο και περισσότερο το έργο τους.

Αποτέλεσμα αυτού, η διαφορά να εκτοξευθεί στο +21, με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη όμως να βάζει μεγάλα σουτ (και δύο σερί τρίποντα) και να ρίχνει μετά από ώρα τη διαφορά κάτω απ’ τους δέκα πόντους.

Με υπομονή αλλά κι επιμονή στο πλάνο, το Μαρούσι κατάφερε κι έβαλε ουσιαστικά 26 πόντους από τα λάθη των γηπεδούχων και μείωσε για πρώτη φορά στο καλάθι (μετά από μεγάλο τρίποντο του Χιλ) κάνοντας ντέρμπι στο τελευταίο δίλεπτο το ματς. Ο Μπιλλής απάντησε σχεδόν αμέσως με το ίδιο νόμισμα και έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας πέντε πόντων στην ομάδα του, με τον Χιλ να αστοχεί στην επίθεση λίγο αργότερα και τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη μετά κόπων και βασάνων στο φινάλε. Φυσικά δεν άργησαν να έρθουν και τα πανηγύρια…

Πού κρίθηκε

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όταν το Μαρούσι επέστρεψε από το -21, μείωσε μέχρι και στον πόντο, όμως ένα τρίποντο του Μπιλλή, σωστές επιλογές στο τέλος κι ένα φοβερό μπλοκ του Σίτου, ο Κολοσσός χαμογέλασε σε αυτή την τελευταία αγωνιστική της regular season.

Ο Σίμι Σίτου με 19 πόντους (7/8 δίποντα, 5/8 βολές), έχοντας 9 ριμπάουντ με 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 20:48 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85

Κολοσσός (Σεγκούρα): Ουτόμι, Σίτου 19 (9 ριμπάουντ), Πόλεϊ 12 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάουντλοκ 21 (3 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Κολοβέρος 2, Παπαγιάννης, Μπιλλής 4 (1), Καμαριανός 3 (8 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (1), Μπραΐκοβιτς 8 (5 ριμπάουντ), Χατζηνικόλα, Περάντες 11 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 6 (1).

Μαρούσι (Βετούλας): Κόζι 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Στασινός, Τζούστον 16 (8/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 7 (4 λάθη), Γούνταρντ 7 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Μπόγρης, Μπρίσκο 18 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Φιλιππάκος, Νικολαΐδης 18 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ιορδάνου, Χιλ 14 (3/7 τρίποντα).

Σεγκούρα: “Εύχομαι η Καρδίτσα να μας δώσει αυτή τη χαρά”

Εύχομαι η Καρδίτσα να μας δώσει τη χαρά. Κάναμε ό,τι έπρεπε να κάνουμε απόψε εμείς. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους απόψε και ειδικά στον γιατρό μας που μας κατάφερε να βοηθήσει την κατάσταση με τους τραυματίες μας. Κάναμε το καθήκον μας. Συγχαρητήρια και στον κόσμο μας που ήταν εξαιρετικός απόψε”, δήλωσε ο τεχνικός του Κολοσσού.

Βετούλας: “Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό στα playout, οδηγός πρέπει να είναι η εικόνα μας στο δεύτερο μέρος”

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά, πήγε σ’ όλες τις επαφές. Όλα έχουν να κάνουν με το ξεκίνημα. Είχαν περισσότερη ενέργεια στο πρώτο μέρος. Γενικά αποφύγαμε την επαφή στην άμυνα. Δικαιολογημένα πήραν τη διαφορά αυτή. Αλλάξαμε τον τρόπο που παίζαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, αργήσαμε όμως να μπούμε στο πνεύμα του παιχνιδιού. Τώρα έχουμε τα playout που αν θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό, θα πρέπει να κρατήσουμε μόνο την εικόνα αυτού του δευτέρου μέρους“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Αμαρουσίου.