Καρδίτσα: Συνέτριψε τον ΠΑΟΚ κι έστειλε τον Κολοσσό στην εξάδα!

2024-03-24T21:23:27+00:00 2024-03-24T21:50:58+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Mar/24 21:23

Karditsa-PAOK-Basket-League

Η Καρδίτσα χρειάστηκε μία εξαιρετική τρίτη περίοδο για να διαλύσει τον ΠΑΟΚ (97-78) και να δώσει στον Κολοσσό την έκτη θέση, αφήνοντας έβδομη την ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική της regular season της Basket League.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Καρδίτσα παίρνοντας άριστα απ’ το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, κέρδισε (97-78) κατά κράτος τον ΠΑΟΚ -που έφτασε τις πέντε διαδοχικές ήττες- στην τελευταία αγωνιστική της regular season της Stoximan Basket League και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ χθες και τη νίκη του Κολοσσού, οι Ροδίτες χαμογέλασαν. Εξασφάλισαν την έκτη θέση ενόψει του τρίτου γύρου*, αφήνοντας την “Ένωση” στην έβδομη κι εκτός εξάδας! Στην ένατη θέση ο “Δικέφαλος” του Βορρά καθώς στην ισοβαθμία με το Λαύριο υστερεί.

Αυτή ήταν  και η πρώτη νίκη της Καρδίτσας σε αυτά τα δύο χρόνια στην μεγάλη κατηγορία κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον παίρνει μεγάλο προβάδισμα ενόψει των playout με στόχο την παραμονή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σάμιουελ Μενέγγα με 22 πόντους (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές), με 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ρέι ΜακΚάλουμ (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 13 έβαλε ο Τέβιν Μακ (3 ριμπάουντ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σημείωσε 13 πόντους (4/11 δίποντα, 5/7 βολές), με 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, όσους είχε (13π.) κι ο Μίκαλ Μίχαλακ (5 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ πόντους και την ομάδα του Νεραντζάκη να παίρνει ένα ισχνό προβάδισμα, που κράτησε μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μέχρι η Καρδίτσα να βελτιώσει την άμυνά της και να βρει πόντους από την περίμετρο από τον Σάμιουελ Μενέγκα. Το προβάδισμα αυτό, έφερε και κακά μαντάτα για την Καρδίτσα, αφού ο καλύτερος παίκτης της και βασικός ψηλός, Ρομέλο Ουάιτ, αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, μετά από άτσαλη προσγείωση σε προσπάθειά του να πετύχει το λέι απ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, έτρεξε ένα 21-7 σερί στα πρώτα έξι λεπτά κυρίως με τρίποντα του Καμπερίδη και προσωπικά καλάθια του ΜακΚάλουμ και ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας για πρώτη φορά μία διαφορά 13 πόντων σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία τεράστια νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, λίγο πριν την έναρξη του τρίτου γύρου.

Πού κρίθηκε

Στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Καρδίτσας που με 21-7 στα πρώτα έξι λεπτά, εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας, την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Σάμιουελ Μενέγγα με 22 πόντους (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές), με 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (3 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 8 (2), ΜακΚάλουμ 14 (2), Μακ 15 (2/7 τρίποντα), Μενέγκα 22 (6/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 15 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάιμπερτ 3 (1), Γιάνκοβιτς 7 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 7 (5 ριμπάουντ), Φρίντρτικσον 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1), Γουίλιαμς 6 (1/3 τρίοποντα, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Τάουνς 10, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13 (11 ριμπάουντ), Μιχαλάκ 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη).

Απόλλων – Λαύριο

Παπανικολόπουλος: “Αν μπορούσαν θ’ άλλαζα τη νίκη για να είναι καλά ο Ουάιτ”

Πραγματικά μας έχει συγκλονίσει ο τραυματισμός του Ουάιτ. Αν μπορούσα θα άλλαζα αυτή τη νίκη για να είναι καλά ο Ρομέλο. Ελπίζω να μην είναι τόσο σοβαρά όσο φαίνονται τα πράγματα. Αντέδρασε η ομάδα μετά το πρώτο μέρος και είπαμε να ανέβουμε στην άμυνα και να απλωθούμε στο γήπεδο και να κάνουμε τα πιο απλά τα πράγματα. Μπαίνουμε στα playout για να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας”.

Νερατζάκης: “Η εικόνα μας δεν είναι αυτή που πρέπει για την ιστορία του ΠΑΟΚ”

“Παρουσιαζόμαστε κατώτεροι των περιστάσεων για ένα ακόμα παιχνίδι. Η εικόνα τα λέει όλα, δεν χρειάζεται να πω κάποια λόγια. Πρέπει να αλλάξουμε σίγουρα το μυαλό μας, η εικόνα δεν είναι αυτή που πρέπει για την ιστορία του ΠΑΟΚ και για τον οργανισμό. Πρέπει να παλεύουμε”.

Για την διαφορετική εικόνα της ομάδας στα δύο ημίχρονα: Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση, αυτό που κυριαρχεί είναι η απογοήτευση και η πικρία αυτή τη στιγμή. Συμβαίνει κάτι επαναλαμβανόμενα, έχουμε δώσει όλες τις εξηγήσεις, αλλά δεν μπορούμε να βρούμε κάτι. Η εικόνα είναι απογοητευτική”.

Για το αν μπορεί να αλλάξει κάτι ενόψει play-out: Προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά, θα παλέψουμε μέχρι τέλους, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο”.