Ουίλιαμς-Γκος: “Τώρα είναι η ώρα, το επιτάσσει η εποχή” (video)

2024-04-07T16:44:24+00:00 2024-04-07T17:09:23+00:00.

Μάνος Φυρογένης

07/Apr/24 16:44

Nigel Williams-Goss - Olympiacos

Ο Ολυμπιακός τα… χρειάστηκε απέναντι στο Περιστέρι όμως για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ήταν εκεί για να “καθαρίσει”.

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα για παραπάνω από 30′ στον Ολυμπιακό και λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τρίτου γύρου της Stoiximan Basket League. Οι Πειραιώτες ωστόσο έβγαλαν ένταση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και συνέχισαν νικηφόρα τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις τους (91-83) με το μυαλό στην Ευρωλίγκα και το ματς που ρίχνει την αυλαία της κανονικής διάρκειας κόντρα στη Φενέρ.

Για ένα ακόμα παιχνίδι στο τελευταίο διάστημα, ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ήταν ένας από εκείνους που “ξελάσπωσε” τον Ολυμπιακό με 19 πόντους (οι 12 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο) και πέντε τελικές πάσες. Ο απόφοιτος του Γκονζάγκα πήρε τους Πειραιώτες στις πλάτες του και τους οδήγησε στην 22η νίκη τους στο ελληνικό πρωτάθλημα κόντρα στο αξιόμαχο Περιστέρι.

Κάπως έτσι συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα, κάνοντας το step up στο πιο κρίσιμο σημείο της περιόδου. Εκεί που ο Ολυμπιακός τον έχει πραγματικά ανάγκη.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Ουίλιαμς-Γκος παραχώρισε σύντομες δηλώσεις, σημειώνοντας ότι: “Από τη στιγμή που παίξαμε καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Ακόμα και η επίθεσή μας. Όσο για τον αγώνα με τη Φενέρ είναι ένα πολύ καλό τεστ ενόψει play-offs και θα πρέπει να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να πάρουμε την νίκη.”

Ως προς τη δική του αγωνιστική άνοδο των τελευταίων εβδομάδων, σχολίασε πως: “Είναι η ώρα, το επιτάσσει η εποχή και συνεχίζω”.