Ολυμπιακός: Γκος και άμυνα απέτρεψαν το… τσίμπημα του Περιστερίου

2024-04-07T15:53:44+00:00 2024-04-07T21:12:41+00:00.

Μάνος Φυρογένης

07/Apr/24 15:53

Το Περιστέρι έβγαλε το… λάδι στον Ολυμπιακό, εκείνος όμως έβγαλε ένταση στην άμυνα στα τελευταία 12′ και το γύρισε για το τελικό 91-83.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Για ένα ακόμα παιχνίδι της Stoiximan Basket League στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός (22-2) έπαιξε με τη… φωτιά όμως ούτε αυτή τη φορά κάηκε (91-83 το Περιστέρι). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν νωθροί και άνευροι στο πρώτο ημίχρονο, το εκμεταλλεύονταν αυτό για 28′ οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” (16-8) που προηγήθηκαν και με δώδεκα (31-43 στο πρώτο μέρος) όμως δεν κατάφεραν τελικώς να κάνουν την έκπληξη.

Ένα επιμέρους 20-4 στο τέλος της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες που διεύρυναν το ρεκόρ τους σε 34-1 στο head-to-head με το Περιστέρι εντός έδρας. “Φλέρταραν” έντονα με το “διπλό” μετά από 21 σχεδόν χρόνια (Ιούνιος 2003) οι Περιστεριώτες στην έδρα του Ολυμπιακού (Game 3 για τις θέσεις 3-4 της περιόδου εκείνης).

Έξι διαφορετικοί διψήφιοι για τους Πειραιώτες που πήραν το ματς όταν αποφάσισαν να παίξουν άμυνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ελάϊζα Μήτρου-Λονγκ (15π.) και τον Νίκο Χουγκάζ των 18 πόντων που δεν έχασε σουτ (5/5 τριπ.) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Μαγικό Περιστέρι

Όπως συμβαίνει συχνά – από τις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας της Stoximan Basket League ήδη – ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στον αγώνα, δεν έβγαλε ένταση, έπασχε από έλλειμα ενέργειας κόντρα σε μία ομάδα που παίζει και εκείνη βέβαια δύο παιχνίδια την εβδομάδα και έπεται ένα εξαιρετικά σημαντικό (Game 2 στα προημιτελικά του BCL με τη Βόννη) και αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση οδηγού (7-13) αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Χάρις τα υψηλά ποσοστά στο μακρινό σουτ (4 εύστοχα τρίποντα σε έξι λεπτά), το Περιστέρι προηγήθηκε με 11-18 και 14-23 στο 8′.

Ένα εκρηκτικό δίλεπτο των “ερυθρολεύκων” ήταν αρκετό για να μαζέψουν την απόσταση και να ισοφαρίσουν στους 23 πόντους παρόλα αυτά το pick n’ roll του Ράγκλαντ και η εξαιρετική εμφάνιση του Ελαϊζα Μήτρου-Λονγκ στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργούσαν πολλά ζητήματα στην άμυνα της ομάδας του Λιμανιού. Ο Μπαρτζώκας είχε απογοητευτεί από τα όσα έβλεπε σε σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ, τα… έψαλε στους παίκτες του και τους άφησε να ηρεμήσουν χωρίς να δώσει οδηγίες (31-37, 15′).

Δεν έπιασε τόπο βέβαια η πρακτική του μιας και λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα 12 πόντων (31-43), στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα και για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει περισσότερο τη μπάλα και να μην επιτρέψει αμαρκάριστες εκτελέσεις τους αντιπάλους, γεγονός που φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα.

Με τον Μουστάφα Φαλ μόνιμη απειλή στη ρακέτα και κάποια μεγάλα σουτ από απόσταση, οι “ερυθρόλευκοι” πλησίασαν στους δύο (55-57), έχοντας δεχτεί μόλις πέντε πόντους σε έξι λεπτά όταν σε όλο το πρώτο μέρος το Περιστέρι είχε φορτώσει το καλάθι τους με 52.

Ακόμα και τότε όμως όταν το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα “ερυθρόλευκο”, οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” έμειναν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, δεν τα… έχασαν και έφτασαν και πάλι σε διψήφια διαφορά (57-67). Τότε ήταν και το σημείο κλειδί.

Της αμύνης τα παιδιά

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πείσμωσαν, ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (7-13 εντός πεδιάς και 5 ασίστ) το πήρε πάνω του, βρήκε βοήθειες και από τους υπόλοιπους και με… όπλο την άμυνα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα.

Ένα επιμέρους 20-4 μετέτρεψε το 56-65 σε 76-69 στο 35′ με καλάθι του Ράιτ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα (18π.).

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε για το τελικό 91-83 διά πυρός και σιδήρου παρότι το Περιστέρι συνέχιζε να ευστοχεί από μακριά (5-5 τριπ. ο Χουγκάζ) και ήταν μέσα στο ματς μέχρι και 1’17” πριν το φινάλε όταν ο Ουίλιαμς-Γκος έβαλε τις βολές και η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη.

Που κρίθηκε

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως ο Ολυμπιακός το παιχνίδι το πήρε μέσα από την άμυνά που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους 52 παθητικό στο πρώτο μέρος, κράτησε το Περιστέρι στους 31. Κομβικό το επτάλεπτο (28′-35′) όταν και ήρθαν τα πάνω κάτω με το επιμέρους 20-4.

Παίκτης-Κλειδί

Καθοριστικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 19 πόντους, οι 12 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83