Πάρτι… παραμονής στο Λαύριο!

2016-03-26T19:01:08+00:00 2016-03-26T21:03:12+00:00.

Stelios Toromanidis

26/Mar/16 19:01

Το εντυπωσιακό Λαύριο οριστικοποίησε την παραμονή του στην Α1 μετά την μεγάλη νίκη του στο κλειστό της Λαυρεωτικής απέναντι στο Απόλλωνα Πάτρας με 80-64.

Το εντυπωσιακό Λαύριο… πλησίασε την παραμονή του στην Α1 μετά την μεγάλη νίκη του στο κλειστό της Λαυρεωτικής απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας με 80-64. Η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και πλέον κατά πάσα πιθανότητα θα πετύχει τον μεγάλο στόχο της χρονιάς.

Οι γηπεδούχοι έχοντας απίστευτο πλουραλισμό στην επίθεση (7 παίκτες με 7+ πόντους) πραγματοποίησαν σερί 14-0 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου παίρνοντας το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Αν και ο επανακάμψας από την τιμωρία του Ντίλαρντ (19 π., 6 ριμπ.) έκανε ότι μπορούσε για να γυρίσει το ματς, δεν μπορούσε να παίξει μόνος του το Λαύριο και έτσι οι παίκτες του κόουτς Σερέλη πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστές από τους νικητές ήταν οι Μπράντον Γιανγκ (14 π., 4 ασίστ, 4 ριμπ.), Μάρκο Κέσελ (12 π., 2/6 τρίποντα) και Οσμάν Κρουμπαλί (10 π., 5 ριμπ.), ενώ από πλευράς Απόλλων εκπληκτικός ήταν ο Κέβιν Ντίλαρντ.

Στην αρχή της αναμέτρησης ο Οσμάν Κρουμπαλί βραβεύτηκε για την ανάδειξή του σε MVP της 22ης αγωνιστικής.

LAVRIOHEBA4260316

Διακύμανση Αγώνα

Ο Λαύριο ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων παίρνοντας πόντους τόσο από τον επανακάμψαντα, μετά την τιμωρία του, Λίλαρντ όσο και από την υπεροχή του στους ψηλούς με τους Γουντς και Τζαγουάρα (8/11 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Έτσι προηγήθηκε με +4 (6-10) στο 5’. Οι γηπεδούχοι μετά από τάιμ άουτ του κόουτς Σερέλη βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν επτά συνεχόμενους πόντους από τον Νίξον και μετέτρεψαν σε πόντους τα πολλά φάουλ που δέχτηκαν (10/10 βολές) για να τελειώσουν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (19-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά για το Λαύριο. Το αποτελεσματικό πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη, οι Γιαννακόπουλος (7 π.) και Κέσελ (5 π.) ήταν οι μπροστάρηδες επιθετικά και σε συνάρτηση με την απουσία του Λίλαρντ λόγω γρήγορων φάουλ, το Λαύριο πραγματοποίησε σερί 14-0 για να ξεφύγει στο σκορ (33-19 στο 13’). Η επιστροφή του Λίλαρντ (6 γρήγορους πόντους) από πλευράς Απόλλωνα σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο κόουτς Μέξας βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα των φιλοξενούμενων, που με σερί 10-1 μείωσαν στους 5 πόντους (34-29). Όμως τα τρίποντα των Περράκη και Σακελλαρίου έδωσαν ανάσες στο Λαύριο που πήγε στο ημίχρονο με +9 (44-35).

Το ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 των γηπεδούχων συνεχίστηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από τους Σακελλαρίου και Μπόλντς, τιμωρώντας με αυτόν τον τρόπο την παθητική άμυνα του Απόλλωνα. Η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε στο +15 (54-39) στο 24’. Ο Λίλαρντ, που έπαιζε σχεδόν… μόνος του το Λαύριο, ανέλαβε ξανά δράση και με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε στο 54-44 του 27’. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν πάρει για τα καλά τα ηνία του ματς, Κρουμπαλί (8 π., 4 ριμπ.) και Γουντς (7 π.) έδωσαν λύσεις για το +17 (61-44) του 28’, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 64-50.

Οι Γιανγκ, Κέσελ και Κρουμπαλί συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους εκ του ασφαλούς στην επίθεση και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το Λαύριο να φτάνει άνετα στην πολύ σημαντική νίκη με 80-64.

Δεκάλεπτα: 19-17, 44-35, 64-50,