Ο Προμηθέας “φρέναρε” τον Κολοσσό

2017-02-04T18:50:31+00:00 2017-02-04T19:01:15+00:00.

04/Feb/17 18:50

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Προμηθέας Πατρών που πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και έβαλε “φρένο” στον Κολοσσό Ρόδου επικρατώντας με 78-68

Το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου επέστρεψε μεταμορφωμένο προς το καλύτερο από τα αποδυτήρια και με το δίδυμο Γκίκα και Μπλάσινγκεϊμ να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 18 πόντους με 4/5 τρίποντα την ώρα που ο νεοφερμένος Αμερικάνος πρόσθεσε 21 πόντους αποδεικνύοντας πως μπορεί με το καλημέρα να κάνει τη διαφορά.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων οι Παπαδάκης (17π, 5ασ.) και Τσούκου (16π, 5ρ) προσπάθησαν να αλλάξουν την κατάσταση αλλά οι συμπαίκτες τους δεν βρήκαν ποτέ λύσεις στην αντίπαλη άμυνα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα (9-3) με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες. Κύριο χαρακτηρηστικό στα πρώτα λεπτά ήταν η έντονη αστοχία με τον Νίκο Γκίκα να διαμορφώνει το 9-9 στο 8′ με τρίποντο από την κορυφή.

To πολύ κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 10-9 και τις δύο ομάδες να μετρούν από 5 λάθη η κάθε μία.

Προϊόντος του χρόνου ωστόσο ο ρυθμός ανέβηκε με τη συγκεκριμένη εξέλιξη να ευνοεί τον Προμηθέα. Οι παίκτες του Αγγέλου που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν σημαντικές λύσεις στους γηπεδούχους που βρέθηκαν μπροστά αρχικά με 15-12 και στη συνέχεια με 21-16. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη πήρε βαθιά ανάσα από την περιφέρεια με τρία τρίποντα από τους Γεωργαλή και Τσούκου με αποτέλεσμα να ανατραπεί εκ νέου η κατάσταση για το 30-25.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Κολοσσό να διατηρεί οριακό προβάδισμα (33-32 αλλά τα εκατέρωθεν ξεσπάσματα να μην επιτρέπουν κάποια πρόβλεψη. Οι Πατρινοί επέμειναν να εκτελούν με τρίποντα παρά το πολύ χαμηλό 20% (3/15) ενώ και στο δημιουργικό κομμάτι με μόλις 5 τελικές πάσες υστέρησαν σημαντικά.

Ξέσπασμα του Προμηθέα

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Προμηθέας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Οι σωστές επιλογές στην επίθεση και η πιεστική άμυνα έβαλαν τις βάσεις για την δημιουργία ενώ εντυπωσιακού επί μέρους σκορ 18-5 που έβαλε τους γηπεδούχους σε ξεκάθαρο ρόλο φαβορί (50-38). Ο Κολοσσός τα είχε χαμένα και αδυνατούσε να βρει λύσεις με τα λάθη του να έχουν φτάσει πλέον τα 15 και τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά σε διψήφια επίπεδα (58-45).

Η κυριαρχία των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αφού οι Γκίκας (18π, 4/5 τρίποντα) και Μπλάσινγκεϊμ (18π) έβλεπα το καλάθι σαν… βαρέλι διαμορφώνοντας το 69-51. Όπως είναι λογικό το +18 των Πατρινών “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση νίκη παρά την τελική αντεπίθεση που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο νεαρός Παπαδάκης πέτυχε 5 σερί πόντους και μείωσε στο τελικό 78-68 που χάρισε στον Προμηθέα μία τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέρελ Μπλάσινγκειμ επέστρεψε στην Stoiximan.gr Basket League και έκανε άμεσα τη διαφορά! Πέτυχε 21 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε 4 μπάλες αποδεικνύοντας πως ο Βαγγέλης Αγγέλου έχει ακόμα έναν εξαιρετικό παίκτη στη διάθεση του.