Παναθηναϊκός – κριτική: Είχε (τον γνωστό) Ρίβερς και… Βουγιούκα – Μήτογλου!

2018-01-29T20:29:29+00:00 2018-01-29T20:30:56+00:00.

John Rammas

29/Jan/18 20:29

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί του Ολυμπιακού (68-61) στο ΟΑΚΑ για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Τα προβλήματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι ήταν γνωστά κι αναμενόμενα για τον Κρις Σίνγκλετον, αλλά, σαν να μην έφτανε αυτό, ήταν αναποτελεσματικός και στην επίθεση, αν κι ελάχιστοι ξεχώρισαν από το σύνολο. Όπως όλοι, περίμενε μέχρι το 9′ για το πρώτο του (και του Παναθηναϊκού) εύστοχο σουτ εντός πεδιάς κι ολοκλήρωσε στους 6 πόντους (1/3δίπ., 0/2τρίπ.) δίπλα σε 4 ριμπάουντ, τα οποία συμπλήρωσαν την όλη κι όλη μικρή συνεισφορά του σε 29:27.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε πόντους από πουθενά κι η είσοδός του στο 5′ ήταν επιτακτική ανάγκη, καθότι “game changer” κατά τον προπονητή του. Με 0/3 τρίποντα στα διαδοχικά 15:43 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάθε άλλο παρά τέτοιος, αν και δεν έπασχε σε θέληση (1ρ., 2ασ., 1κλ.). Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στην τρίτη περίοδο, με 10 πόντους από το 21′ μέχρι το 28′ κι άλλους 6 στο υπόλοιπο του παιχνιδιού (16π. με 3/5δίπ., 2/6τρίπ., 4/4β.). Με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 35:43 (το πήρε σερί από όταν μπήκε στο παιχνίδι) έκανε τη διαφορά σε όλους τους τομείς.

#11 Νίκος Παππάς
Μπήκε στο 6′ και βγήκε μετά από 7:26 χωρίς, παρά τη γνωστή του ικανότητα στο “ένας εναντίον ενός”, να έχει καταφέρει να δώσει λύσεις στην επίθεση (1π. με 0/3δίπ., 1/2β., 2ρ.). Το πρώτο του εύστοχο σουτ ήρθε στο 30′ (48-46) μετά από 0/6, επέστρεψε στον πάγκο αμέσως μετά και πίσω στο παρκέ για τα τελευταία δευτερόλεπτα και μόνο (5π. με 0/5δίπ., 1/2τρίπ., 2/4β., 2ρ. σε 19:10).

#12 Μάρκους Ντένμον
Δεν κατάφερε νε ξεφύγει της γενικής (το λιγότερο) μετριότητας στα πρώτα λεπτά (0/1τρίπ., 2λ. σε 5:14) κι έκτοτε επέστρεψε στο παρκέ (από λίγο σε β’ και δ’ περ.) κυρίως για να παίξει άμυνα στα αντίπαλα γκαρντ (0/2δίπ., 1ρ., 1ασ., 2λ. σε 13:15).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Είχε την πρώτη θετική ενέργεια του παιχνιδιού (κόψιμο στον Γιώργο Πρίντεζη), αλλά άργησε να συνεισφέρει πάλι στο σύνολο, είτε αμυντικά (1ρ.), είτε επιθετικά (0/1δίπ. στα πρώτα 9:28). Κάθε του επιστροφή ήταν προς το καλύτερο, αλλά μόνο αμυντικά (6π. με 3/4δίπ., 0/1τρίπ., 8ρ., 1ασ., 3κοψ.).

#15 Ίαν Βουγιούκας
Η άμυνα στην πρώτη περίοδο ήταν… ελεύθερη διάβαση όχι μόνο για τους ψηλούς του Ολυμπιακού, αλλά για οποιονδήποτε πλησίασει εκεί κι η λύση του στο 10′ αποδείχθηκε ανάγκης. Συγχρόνως αποδείχθηκε κι η καλύτερη δυνατή, έστω για μόλις 7:29, αφού, και σκόραρε 6 (2/2δίπ., 2/4β.), και πήρε ριμπάουντ (2+2), και φόρτωσε με φάουλ τους αντίπαλους (4φ.). Μέσα σε όλα, είχε και 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

#16 Γιώργος Καλαϊτζάκης
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Με τον Παναθηναϊκό να υστερεί σε δημιουργία η είσοδός του έγινε μόλις στο 6′. Δεν κατάφερε να δώσει αυτό που έλειπε, αλλά με 8 πόντους (2/4 σουτ) σε 11:44 στο πρώτο ημίχρονο, ορισμένα τελευταία εξ αυτών μαζί με τον Νικ Καλάθη στο παρκέ, αναπλήρωσε το κενό. Συνέχισε να βοηθά στο σκορ και μόνο (12π. με 1/3δίπ., 2/4τρίπ., 4/4β., 3ρ., 2λ. σε 23:15).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Ήταν παρών στην αρχική 5άδα, αλλά, όπως όλοι, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και δεν άργησε να δώσει τη θέση του (1ρ. στα πρώτα 4:16). Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επιστροφή του για σχεδόν άλλο τόσο στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα με κακές επιλογές στην επίθεση (0/2τρίπ., 1ρ., 1κλ., 1λ. σε 8:49 στο α’ ημίχ.). Δεν επέστρεψε ποτέ ξανά.

#23 Ζακ Όγκουστ

#33 Νικ Καλάθης
Με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι καλά διαβασμένη και να επιτρέπει από ελάχιστα έως τίποτα η έξοδός του μόλις στο 6′ (3π. με 0/2 σουτ, 1ρ., 1λ.) είχε να κάνει περισσότερο με την ανάγκη για εύρεση λύσεων παρά για τις ανάσες ως συνήθως. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη του ασίστ ήρθε με το χρονόμετρο στο 19′. Δε βρήκε ποτέ τον τρόπο για τις γνωστές συνεργασίες με τους υπόλοιπους (άλλη 1ασ. αμέσως μετά και τέλος!) κι αφοσιώθηκε περισσότερο στα αμυντικά του καθήκοντα, πριν σκοράρει τους τελευταίους 3 πόντους (ανάσα οι πρώτοι για το 67-60 στο 39′) της ομάδας του (9π. με 2/4δίπ., 0/3τρίπ., 2ρ., 2ασ., 2λ. σςε 24:17).