Ολυμπιακός: “Καθάρισε” τον Κολοσσό με Παπαπέτρου και… πειράματα!

2018-03-18T17:44:41+00:00 2018-03-18T18:25:43+00:00.

18/Mar/18 17:44

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση από νωρίς και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό επικρατώντας πολύ πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 83-72.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε αρκετά διαφορετικά σχήματα εντός παρκέ, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου (16π, 9ρ, 4ασ) να κερδίζει δικαίως τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ “άγγιξε” το νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους (5/5 δίποντα) και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόμπι Μπράουν (4π, 3ρ, 3ασ) χρησιμοποιήθηκε για περισσότερα από 17 λεπτά.

Για λογαριασμό του Κολοσσού που έμεινε από νωρίς εκτός διεκδίκησης του θετικού αποτελέσματος, ξεχώρισαν οι Μπρέι (18π, 5ασ) και Γιανγκ (14π).

Εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός επέλεξε να επιτεθεί πολύ γρήγορα και έπειτα από σερί 12-0 εξασφάλισε από νωρίς σημαντική διαφορά με +12 (16-4) δια χειρός Πρίντεζη. Ο Κολοσσός αντιθέτως “εγκλωβίστηκε” στην άμυνα των αντιπάλων και έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν 4 λεπτά, πριν ο Γιανγκ ευστοχήσει για το 16-6.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν πολλή ενέργεια στην άμυνα αλλά υπέπεσαν σε 7 λάθη με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να παραμείνει χαμηλά (20-10) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους παίκτες του να εκτελούν με μόλις 5/18 σουτ (29%) και να μην εκμεταλλεύονται τις παραπάνω κατοχές.

Προϊόντος του χρόνου οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και χάρη στο τρίποντο του νεαρού Παπαδάκη μείωσαν σε 28-19. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να χρησιμοποιήσει κοντό σχήμα και τους Τολιόπουλο, Μπράουν, Στρέλνιεκς στην περιφέρεια, με τον τελευταίο να ευστοχεί για τρεις και να διαμορφώνει το 35-21.

Πρόβλημα με Τσαλμπούρη και… βολές για τον Κολοσσό

Στο ενδιάμεσο, ο Άρης Λυκογιάννης είδε τον Τσαλμπούρη να στέκεται εξαιρετικά άτυχος και να αποχωρεί με πρόβλημα στη γάμπα μετά από μόλις 23 δευτερόλεπτα συμμετοχής. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Κολοσσού τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στο κοντό σχήμα του Ολυμπιακού και σούταραν με 1/10 βολές (!) για να δουν τη διαφορά να φτάνει το -15 (37-22).

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” μπροστά με 42-27 χωρίς να έχουν πιεστεί σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε μόλις 8 παίκτες στο πρώτο μισό, με τον Παπαπέτρου να είναι ο κορυφαίος του παρκέ και τον Μπράουν να βγάζει κάποιες πολύ καλές άμυνες.

Με διάθεση να το “τελειώσει” ο Ολυμπιακός

Παρά το σαφές προβάδισμα, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν στην άμυνα και με κύριο επιθετικό εκφραστή τον… πολυθεσίτη Παπαπέτρου ξέφυγαν για πρώτη φορά με +19 (52-33). Ο Έλληνας φόργουορντ σκόραρε, μάζεψε ριμπάουντ και μοίρασε κάποιες εξαιρετικές ασίστ στους συμπαίκτες του με μία από αυτές να έχει για τελικό αποδέκτη τον Σπανούλη (54-33).

Η άνετη επικράτηση έδωσε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο την ευκαιρία να δοκιμάσει ακόμα ένα ασυνήθιστο σχήμα με τους Μπόγρη και Μιλουτίνοφ να βρίσκονται ταυτόχρονα στο παρκέ.

Ο Κολοσσός είχε μείνει προ πολλού εκτός διεκδίκησης της νίκης, όμως δεν σταμάτησε να προσπαθεί. Το μίνι 5-0 σερί διαμόρφωσε το 68-43 ακριβώς με τη λήξη της τρίτης περιόδου και λίγα λεπτά μετά τα καλάθια των Μπρέι και Γιανγκ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -23 (74-51).

Νέο “πείραμα” από Σφαιρόπουλο και καλό φινάλε για Κολοσσό

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Έλληνας προπονητής προχώρησε σε διάφορους πειραματισμούς. Μετά το δίδυμο Μιλουτίνοφ – ΜακΛίν και την τριάδα Τολιόπουλος, Μπράουν, Στρέλνιεκς, ήταν η σειρά των Τολιόπουλου, Στρέλνιεκς, Αρσενόπουλου να αγωνιστούν μαζί, με τον τελευταίο να καλύπτει τη θέση “3”.

Το φυσιολογικό χαλάρωμα επέτρεψε στον Κολοσσό να μαζέψει σημαντικά τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Πρώτα ο Μπρέι (81-58) και στη συνέχεια οι Γιανγκ και Γουέιρ εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά αμυντικά κενά των “ερυθρολεύκων” και έφεραν τους Ροδίτες στο -13 (83-70).

Το τελικό 83-72 δίνει στον Ολυμπιακό ακόμα μία νίκη και του επιτρέπει να σκεφτεί τη “διαβολοβδομάδα” που ακολουθεί με ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72