Ήταν… Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο με “ορεξάτο” Στρέλνιεκς!

2018-05-19T18:47:28+00:00 2018-05-19T18:50:46+00:00.

19/May/18 18:47

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Χαλκίδα κερδίζοντας την Κύμη με 88-67 και προκρίθηκε με 2-0 νίκες, στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αν εξαιρέσει κανείς το δεύτερο δεκάλεπτο που η Κύμη ήταν καλή, επέβαλλε το ρυθμός της και πήρε τελικά την νίκη-πρόκριση με εξαιρετική άμυνα και εύκολους πόντους στην επίθεση.

Πλέον ο Ολυμπιακός μετά την πρόκριση του με 2-0, στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Προμηθέας Πάτρας-Λαύριο, όπου οι γηπεδούχοι προηγούνται 1-0 μέχρι στιγμής.

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα στην αρχή

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 7-5 (στο 4′) έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ (8-5). Με καλή άμυνα και καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα 8 πόντων (15-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-13.

Μείωσε και επέστρεψε η Κύμη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Χαλκίδα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσαν σε 23-21 (στο 13′), παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Ο Ολυμπιακός βρίσκοντας δημιουργία από τους Στρέλνιεκς-Μάντζαρη, ανέβασε την διαφορά στο +6 (29-23 στο 15′), όμως αμυντικά είχε πρόβλημα στην θέση “5”. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν σε 29-28, όμως οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους με 35-30 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-37 και την Κύμη να… “ανακάμπτει”!

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα… νίκης

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού Δξεκίνησε με, την Κύμη να ισοφαρίζει σε 42-42 (στο 24′) δείχνοντας ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό πρόσωπο, ξανά κόντρα στον Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να πάρει μία διαφορά “ασφαλείας”. Οι Μάντζαρης-Στρέλνιεκς έδωσαν… αέρα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους (56-46 στο 27′), με συνολικό σερί 14-4 και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +14 (61-47 στο 29′). Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με 63-49.

“Καθάρισε” νίκη και πρόκριση ο Ολυμπιακός

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πολύ κοντά στην νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά, έχοντας προβάδισμα 18 πόντων (67-49 στο 32′) για πρώτη φορά στον αγώνα. Το “πάρτι” του Ολυμπιακού συνεχιζόταν, με την διαφορά να φτάνει το +25 (75-50 στο 34′) και όλα στο ματς φυσικά είχαν κριθεί.

3′ λεπτά πριν το τέλος, η “ερυθρόλευκη” διαφορά ήταν στο +21 (79-58) και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου περίμενε την λήξη, για να πανηγυρίσει και τυπικά την πρόκριση της στα ημιτελικά των playoffs. Τελικό σκορ στην Χαλκίδα 88-67, με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται και την Κύμη να ολοκληρώνει μία εξαιρετική χρονιά!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν εξαιρετικός από τα 6,75 και με 4/4 τρίποντα, 16 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του. Επίσης ο Μάντζαρης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο ΜακΛιν με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό. Ακόμα, ο Μπόγρης ήταν πολύ καλός με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η Κύμη είχε ισοφαρίσει σε 42-42, όμως ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς και Ουίλτζερ “έτρεξε” σερί 19-5, πήρε διαφορά 14 πόντων και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88