Θρίλερ στο ΣΕΦ, τη νίκη ο Ολυμπιακός, την περηφάνια ο μέγας Προμηθέας!

2018-05-26T20:18:03+00:00 2018-05-26T21:48:14+00:00.

26/May/18 20:18

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας έφτασε πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, όμως ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-88 και βρίσκεται πλέον ένα βήμα μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος! Από τον Παπανικολάου το σουτ της νίκης!

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε εκ νέου τον Προμηθέα και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά της Stoiximan.gr Basket League. Τρομερή προσπάθεια από τον Προμηθέα, που έφτασε μία ανάσα από το ”διπλό”, όμως ένα λάθος του Πράθερ και ένα τρίποντο του Παπανικαλάου, έδωσαν το θετικό αποτέλεσμα στον Ολυμπιακό!

Οι ”ερυθρόλευκοι” απέχουν μία νίκη μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην Πάτρα την ερχόμενη Τρίτη (29/5, 20:30).

Η εξέλιξη: Όπως τελείωσε το Game 1 συνέχισε ο Ολυμπιακός. Η ευστοχία (7/10 δίποντα, 5.7 τρίποντα) και η ταχύτητα στην επίθεση έφεραν γρήγορα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Σε αυτό συντέλεσε και η ”εκρηκτική” εκκίνηση των Βασίλη Σπανούλη και Γιώργου Μπόγρη (3/3 δίποντα), με 8 πόντους-5 ασίστ και 6 πόντους!

Το ροτέισον των γηπεδούχων λειτουργούσε άψογα. Σε 15 λεπτά αγώνα, είχαν σκοράρει όλοι οι παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί (εκτός του Βαγγέλη Μάντζαρη), ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, δεδομένης της καλής παρουσίας των ΜπόγρηΜακΛίν, έμεινε στον πάγκο, μέχρι και το 27′. Παρά την ”μίνι” αντίδραση του Προμηθέα, που έφερε την διαφορά στους 10, οι ”ερυθρόλευκοι” αύξησαν και πάλι την απόστασή τους, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 55-38.

Παραλίγο επική ανατροπή, όμως… 2-0!

Η ομάδα της Πάτρας βγήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο. Παρά το +15, Κέισι Πράθερ, Ολεξάντρ Λίποβιι  και Μουχάμαντ Φαγιέ ”ροκάνισαν” την διαφορά, η οποία μετά από πάρα πολύ ώρα, ”έπεσε” κάτω από τους 10 (62-54)! Η ”άκαρπη” περίοδος του Ολυμπιακού (2:27′) έφτασε στο τέλος της με ακόμα ένα τρίποντο του αρχηγού του, που είχε φτάσει ήδη τους 16 προσωπικούς πόντους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, όμως δεν είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις στην άμυνά τους.

Ο στόχος του Προμηθέα, που ήταν να μαζέψει όσο το δυνατόν περισσότερο την διαφορά, ενόψει της τέταρτης περιόδου, είχε επιτευχθεί. Η διαφορά ήταν στους 10 (74-64) και μέχρι το 32′, έφτασε στους 6 (76-70), με τον Λάνγκστον Χολ να φτάνει ”αθόρυβα” τους 15! Η αντεπίθεση των Πατρινών συνεχίστηκε και στα μέσα της περιόδου είχαμε ξανά ματς!

Και αυτό διότι στο 36ο λεπτό, το σκορ ήταν στο 76-82, χάρη σε ένα επί μέρους 18-2! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει (5′ χωρίς καλάθι) και οι παίκτες του Προμηθέα επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό! Η αντίδραση των ”ερυθρόλευκων δεν άργησε και με 2 λεπτά να απομένουν, το σκορ έγινε 82-82, με μπροστάρη τον Σπανούλη για την μία ομάδα και τον Φαγιέ για την άλλη! Το ματς πήρε άγρια ομορφιά και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει!

Έτσι, φτάσαμε στο 86-86 στο -50”, ο Πράθερ ήταν ”καυτός” και έκανε το 88-86, όμως ήταν και ο μοιραίος. Δικό του λάθος, έφερε το τρίποντο του Παπανικολάου, που έγραψε το 98-88, με 13 ” στο ρολόι. Η επαναφορά έφρε και μία μικρή… ”μάχη” στη ρακέτα των γηπεδούχων, με τον Πράθερ να μην μπορεί να ευστοχήσει στο λέι απ και το σκορ να μένει υπέρ του Ολυμπιακού!

Πού κρίθηκε: Στις τελευταίες κατοχές, ο Προμηθέας δεν είχε την απαραίτητα συγκέντρωση και ένα λάθος του Πράθερ, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά με τρίποντο, σουτ που έδωσε και τη νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όμως χωρίς το τρίποντου του Παπανικολάου, θα είχαμε άλλο αποτέλεσμα. Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο, έχοντα συνολικά 7 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Τρομερή εμφάνιση από Πράθερ (22 πόντοι) και Φαγιέ (17) από πλευράς Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88.