Ολυμπιακός κριτική: Και οι έξι ήταν υπέροχοι στον τέταρτο τελικό!

2018-06-14T21:54:54+00:00 2018-06-14T22:00:41+00:00.

Lefteris Moutis

14/Jun/18 21:54

BASKET LEAGUE / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση, συγκέντρωση στην άμυνα και έξι μεγάλους πρωταγωνιστές (ΜακΛιν, Σπανούλη, Πρίντεζη, Ρόμπερτς, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς) που έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι στη φετινή σειρά των τελικών.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν 92 πόντους, είχαν για πρώτη φορά τόσους πολλούς παίκτες σε καλή κατάσταση που έκαναν τη διαφορά απέναντι στον Παναθηναϊκό  στον τέταρτο τελικό του ΣΕΦ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε πολλά πράγματα από πολλούς παίκτες του σε ένα ματς που πήραν πολύ καλό βαθμό και επιθετικά και αμυντικά.

Βασίλης Σπανούλης

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός αποτελώντας τον ηγέτη του Ολυμπιακού που έδειχνε το δρόμο και στους υπολοίπους! Ο “Kill-Bill” οδήγησε τους συμπαίκτες του σε ασφαλή μονοπάτια βάζοντας τα με όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες διεισδύσεις χωρίς να υπάρχει κάποιος να τον αντιμετωπίσει είτε ήταν ψηλός, είτε γκαρντ. Στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε στροφές σκοράροντας ένα καλάθι και μοιράζοντας δυο ασίστ. Συνολικά είχε 13 πόντους (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές) και 3 ασίστ. Εκανε και ένα κλέψιμο δείγμα της διάθεσης του να θυσιαστεί και αμυντικά.

Γιώργος Πρίντεζης

Το ξεκίνημα του ήταν εντυπωσιακό στο παιχνίδι με 12 πόντους μέχρι το 21′ κάνοντας το καλύτερο του παιχνίδι στους τελικούς επιθετικά. Αποτέλεσε μαζί με τον Σπανούλη τον πολιορκητικό κριό του Ολυμπιακού, καθώς ο Σφαιρόπουλος είχε δώσει εντολή για να τροφοδοτείται συνεχώς και να χτυπήσει τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αλλά με 12 πόντους συνολικά (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές) και 11 ριμπάουντ (3 εκ των οποίων επιθετικά), πέτυχε νταμπλ νταμπλ και έκανε τη διαφορά στον κρίσιμο τέταρτο τελικό.

Κώστας Παπανικολάου

Για μια ακόμα φορά η συνεισφορά του ήταν πολύπλευρη σε άμυνα και επίθεση κάνοντας τα πάντα στο παρκέ. Επιθετικά ήταν πολύ καλός κυρίως στο ξεκίνημα έχοντας 9 πόντους συνολικά (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 29:07 λεπτά συμμετοχής, περισσότερο από κάθε άλλο συμπαίκτη του. Στην άμυνα έπαιξε πολύ καλά απέναντι στον Καλάθη και τον Τζέιμς και ήταν ο κορυφαίος “κρυφός” ήρωας του Ολυμπιακού.

Τζαμέλ ΜακΛιν

Ο Αμερικανός σέντερ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα και μια από τις κορυφαίες της σεζόν με 20 πόντους (6/7 δίποντα και 8/13 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20:34! Οι “ερυθρόλευκοι” στόχευσαν με το παιχνίδι τους το πλεονέκτημα του ΜακΛιν στην επίθεση, του δημιούργησαν χώρο να δράσει και ήταν ο παράγοντας που άλλαξε τις ισορροπίες από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έχοντας εξαιρετική σταθερότητα στην απόδοση του.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Εβαλε το δικό του λιθαράκι στη νίκη του Ολυμπιακού σε μια βραδιά που οι Σπανούλης, Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς βοήθησαν πολύ επιθετικά και η απειλή από την περιφέρεια ήταν πολύπλευρη. Πέτυχε 7 πόντους (1/1 διπ., 1/4 τριπ., 2/2 βολές), μάζεψε ένα ριμπάουντ και έκανε ένα κλέψιμο σε 18:44. Αμυντικά είχε προβλήματα απέναντι στον Μάικ Τζέιμς  στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έκανε ο Αμερικανός το μεγάλο σερί του.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ο Σέρβος σέντερ έμεινε στη μεγαλύτερη διάρκεια εκτός του πνεύματος του αγώνα. Ο Μιλουτίνοφ τελείωσε το ματς με 2 πόντους (1/4 δίποντα), 3 λάθη και 4 φάουλ. Η μεγαλύτερη συνεισφορά του ήταν τα 8 ριμπάουντ που μάζεψε, 2 εκ των οποίων επιθετικά. Η άμυνα αλλαγών και πάλι του δημιούργησε προβλήματα, αλλά η μεγαλύτερη ζημιά για την ομάδα του ήταν η έλλειψη συγκέντρωσης του. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα του επιθετικά, αλλά λόγω της εξαιρετικής εμφάνισης του ΜακΛιν, δεν φάνηκε η απόδοση του.

Μπόμπι Μπράουν

Αυτή τη φορά μπήκε στο παρκέ νωρίτερα από κάθε άλλο τελικό, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να αλλάξει σε παραμικρό τη ροή του αγώνα. Η συμμετοχή του για 4:16 στο πέρασε απαρατήρητη, καθώς είχε 0 πόντους με 0/1 τρίποντο. Αγωνίστηκε για 2:13 στο δεύτερο δεκάλεπτο και άλλα 2:03 στο φινάλε του αγώνα. Ο ρόλος του θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερος, αλλά λόγω της απόδοσης των υπολοίπων γκαρντ, δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Ο παίκτης-κλειδί του Ολυμπιακού στους προηγούμενους τελικούς με καθοριστική και μεγάλη χρονικά συμμετοχή, δεν μπορούσε να διαδραματίσει ρόλο στο παιχνίδι λόγω των γρήγορων φάουλ που χρεώθηκε. Στα πρώτα 2:59 συμμετοχής του συμπλήρωσε τα δυο φάουλ και στο επόμενο λεπτό συμμετοχής του έφθασε τα τρία, μόλις στο 17′! Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε 12 λεπτά, αλλά είχε βγει εκτός ρυθμού επιθετικά και δεν κατάφερε να απειλήσει. Δεν πήρε καμία προσπάθεια, μάζεψε 3 ριμπάουντ, αλλά βοήθησε αρκετά στην άμυνα και απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, αλλά και στον Τζέιμς όσο ο Παπανικολάου ήταν στον πάγκο.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Από το 27′ και μετά έδωσε λύσεις επιθετικά στον Ολυμπιακό χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες. Πέτυχε συνολικά 11 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ σε 19:13 λεπτά συμμετοχής. Στην άμυνα ταλαιπωρήθηκε, αλλά σίγουρα η παρουσία του ήταν παραπάνω από θετική στο καλύτερο του παιχνίδι στη σειρά. Θα μπορούσε να απειλήσει σίγουρα περισσότερο, αλλά οι προσπάθειες ήταν αρκετά μοιρασμένες.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Στην καλύτερη του εμφάνιση στους φετινούς τελικούς πέτυχε 16 πόντους (με 2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), μοίρασε 3 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ αποτελώντας καθοριστικό παράγοντα για τη νίκη του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός γκαρντ αγωνίστηκε 19:06 ευστοχώντας σε πολύ κρίσιμα καλάθια από το 29′ και μετά, όταν και πέτυχε 10 πόντους-χρυσάφι για τους “ερυθρολεύκους”. Εωσε πολύτιμη βοήθεια επιθετικά με οικονομία προσπαθειών, ενώ και αμυντικά δεν είχε μεγάλα προβλήματα.

Γιώργος Μπόγρης

Αγωνίστηκε στα τελευταία 2:30 του αγώνα, όταν τα πάντα είχαν κριθεί. Πήρε δυο ριμπάουντ, έκανε ένα λάθος και η συμμετοχή του θα περνούσε στα… ψιλά, αν δεν πρωταγωνιστούσε σε έναν καυγά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Κάιλ Γουίλτζερ

Στα πρώτα 1:53 συμμετοχής του χρεώθηκε με δυο φάουλ σε μια φάση, καθώς δέχθηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία μετά το φάουλ. Στο 18′ ο Σφαιρόπουλος τον πέρασε ξανά στο παρκέ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Με 2 πόντους συνολικά (2/2 βολές) και χωρίς να πάρει εντός παιδιάς προσπάθεια, δεν μπορεί καν να συμπεριληφθεί στους παίκτες που θα έχουμε να θυμόμαστε από το πέρασμα τους στο ματς.