Κριτική Ολυμπιακού: Εμεινε από λύσεις στου δρόμου τα μισά…

2018-06-17T21:00:22+00:00 2018-06-17T21:09:16+00:00.

Lefteris Moutis

17/Jun/18 21:00

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στον πέμπτο τελικό του πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό σε ένα ματς που είχε λίγους πρωταγωνιστές και έμεινε από πλάνο και δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν το πρωτάθλημα στον τελικό των τελικών παρότι ξεκίνησαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Ρόμπερτς ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Ο μόνος που έκανε τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι για δεύτερο συνεχόμενο τελικό.

Βασίλης Σπανούλης

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε συνολικά 11 πόντους με 3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/2 βολές, μοίρασε 3 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 25:30. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ξανά προσαρμοσμένη πάνω του, αλλά στο πρώτο ημίχρονο, όσο είχε δυνάμεις, περισσότερο καθαρό μυαλό και η επίθεση του Ολυμπιακού λειτουργούσε καλύτερα συνολικά ήταν πιο αποτελεσματικός. Στο δεύτερο μέρος παρασύρθηκε και εκείνος από την απώλεια του ρυθμού έχοντας συνολικά 1/5 σουτ και 1 ασίστ.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Σε ένα ακόμα ντέρμπι ο Σέρβος σέντερ ήταν εκτός πνεύματος αγώνα και λόγω των φάουλ είχε… διακοσμητικό ρόλο. Χρεώθηκε με 3 φάουλ στα πρώτα 2:43 λεπτά του αγώνα σε διεκδίκηση της μπάλας σε ριμπάουντ, αποσύρθηκε αμέσως, αλλά και στην επιστροφή του στο παρκέ έκανε ξανά φάουλ στην πρώτη άμυνα που έπαιξε! Μετά από μόλις 20 δευτερόλεπτα και συνολικά 3:03 συμμετοχής… Ο Σφαιρόπουλος τον έριξε ξανά στη μάχη στο 29′ και πάλι στην πρώτη φάση χρεώθηκε με φάουλ και βγήκε οριστικά εκτός συμπληρώνοντας 3:16.

Γιώργος Πρίντεζης

Ηταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο όντας ο μοναδικός που έπαιρνε τις επιθέσεις της ομάδας του στα πρώτα 4:30 και ο μοναδικός σκόρερ μέχρι το 6:30, όπως έγινε και στον προηγούμενο τελικό. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών πέτυχε 9 πόντους με 4/8 σουτ στην πρώτη περίοδο και έδειξε το δρόμο στους συμπαίκτες του. Επειτα, ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να στέλνει συνεχώς βοήθεια στο μαρκάρισμα του. Ετσι συνολικά σκόραρε 13 πόντους με 3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Επίσης, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ διαβάζοντας αρκετά καλά την άμυνα των “πρασίνων”. Στα τελευταία λεπτά δεν είχε δυνάμεις για να αλλάξει τις ισορροπίες.

Κώστας Παπανικολάου

Για μια ακόμα φορά ήταν παντού και έκανε τα πάντα. Και ας μην φάνηκε επιθετικά. Η άμυνα του στον Καλάθη ήταν πολύ καλή βγάζοντας τον εκτός ρυθμού. Επιθετικά ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο, αλλά έπειτα ήταν αρκετά άστοχος μετρώντας συνολικά 6 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Επισης μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 29:14 έχοντας το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής μαζί με τον Πρίντεζη.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ξεκίνησε βασικός, πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής (17:44), αλλά δεν πήρε καμία προσπάθεια επιθετικά, δεν μοίρασε ασίστ, έκανε δυο λάθη, ένα κλέψιμο και μάζεψε ένα ριμπάουντ. Στην άμυνα προσπάθησε να σπάσει ο ρυθμός του Παναθηναϊκού, αλλά συνολικά η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη, καθώς δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά σε κανένα επίπεδο.

Τζαμέλ ΜακΛιν

Τη συνταγή του τέταρτου τελικού ακολούθησε ξανά ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος επιθετικά το παιχνίδι του Τζαμέλ ΜακΛιν. Οι γκαρντ των “ερυθρολεύκων” προσπαθούσαν συνεχώς να τροφοδοτήσουν τον Αμερικανό σέντερ, ο οποίος πολύ συχνά κατάφερνε να παίρνει την κατάλληλη θέση ώστε στο πρώτο ημίχρονο να έχει 7 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ φθείροντας τους αντιπάλους του. Συνέχισε αναλόγως και στο δεύτερο ημίχρονο όντας σταθερά ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού και μοναδική σταθερή επιθετικά απειλή. Σκόραρε 16 πόντους (3/5 δίποντα, 0/1 τριπ., 10/15 βολές), μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 25:12.

Μπόμπι Μπράουν

Δεν έλαβε χρόνο συμμετοχής.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Μετά τους δυο πρώτους τελικούς στους οποίους είχε πετύχει 23 πόντους συνολικά, πέτυχε μόλις 2 πόντους, αυτούς στο πέμπτο τελικό, στον οποίο είχε συνολικά 1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17:58. Στους τρεις τελευταίους τελικούς είχε 1/9 σουτ. Αγωνίστηκε ως τριάρι και τεσσάρι, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Αμυντικά έχασε αρκετά ριμπάουντ και σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Η παρουσία του στον πέμπτο τελικό δεν ήταν θετική. Στο πρώτο ημίχρονο έτρεξε αρκετές φορές την επίθεση της ομάδας του ως πλέι μέικερ, αλλά δεν πήρε καμία προσπάθεια επιθετικά και έκανε δυο λάθη. Στο δεύτερο μέρος πήρε τρία σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αστόχησε σε όλα και σκόραρε 2 πόντους με 2/2 βολές. Επίσης μοίρασε δυο ασίστ και μάζεψε τρία ριμπάουντ, αλλά γενικά ήταν άτολμος και δεν ήταν επιθετικός. Στην άμυνα είχε αρκετά προβλήματα, καθώς πέρα από τις χαμένες προσωπικές μονομαχίες του, ο Παναθηναϊκός τον σημάδευε και στην άμυνα σε ποστ επιθέσεις.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ηταν ξανά ένας από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού με 13 πόντους (2/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 24:32. Ετρεξε αρκετά καλά την επίθεση των Πειραιωτών ως οργανωτής και πιστοποίησε το καλό φινάλε που έκανε στη σεζόν. Ηταν απειλητικός και προσπάθησε στην άμυνα, αν και λόγω σωματοδομής “έτρωγε” και πάλι αρκετά σκριν.

Γιώργος Μπόγρης

Τα πολλά γρήγορα φάουλ του Μιλουτίνοφ, έβαλαν στο παιχνίδι γρήγορα τον Μπόγρη όταν βρισκόταν στο παρκέ απέναντι του ο Βουγιούκας, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στα 4:18 συμμετοχής του, πέτυχε 2 πόντους με βολές, έκανε ένα κλέψιμο, αλλά και δυο φάουλ. Δεν αγωνίστηκε ξανά, παρότι ο Μιλουτίνοφ πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 3:16. Και αυτό διότι ο ΜακΛιν ήταν εξαιρετικός και ο Σφαιρόπουλος επέλεξε αρκετή ώρα να αγωνιστεί η ομάδα του με χαμηλά σχήματα χωρίς σέντερ.

Κάιλ Γουίλτζερ

Πέρασε στο παρκέ στο 32′ όταν πια η διαφορά ήταν στο +16 για τον Παναθηναϊκό. Πήρε πάνω του αρκετές φάσεις και ήταν αρκετά ζεστός, παρότι πια ήταν αργά για τον Ολυμπιακό. Πέτυχε συνολικά 5 πόντους με 2/3 σουτ σε 4:52 και θα μπορούσε ίσως να περάσει στον αγώνα αρκετά νωρίτερα, καθώς θα μπορούσε να δώσει επιθετικές λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μπλοκάρει εκτελεστικά. Αμυντικά είχε μειονέκτημα απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, αλλά σίγουρα η παρουσία του ήταν παραπάνω από θετική.