Ολυμπιακός: Ο Τουπάν έκρινε το… θρίλερ με τη Κύμη!

2018-10-14T20:00:37+00:00 2018-10-14T20:27:06+00:00.

14/Oct/18 20:00

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε τελείως διαφορετικός σε σχέση με το ματς της Μόσχας (Χίμκι), όμως έστω και δύσκολα έκανε το 2/2 στο ελληνικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας την πολύ καλή Κύμη στο φινάλε εκτός έδρας με 77-74, χάρη στον Αξέλ Τουπάν.

Η εικόνα της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, δεν ήταν καλή σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να παίξουν εξαιρετικά και να “παλέψουν” μέχρι τέλους για το διπλό.

Τελικά η ποιότητα και η εμπειρία του Ολυμπιακού και φυσικά ο Γάλλος γκαρντ/φόργουορντ, ήταν αυτά που του χάρισαν και το διπλό στην Χαλκίδα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον μετά από αυτή του την νίκη, ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας, όπου και αρχικά την Τετάρτη θα παίξει εκτός έδρας, κόντρα στην Μπασκόνια (17/10) και την Παρασκευή θα φιλοξενήσει (19/10) την Αρμάνι Μιλάνο.

Το παιχνίδι

.Εξαιρετικό ξεκίνημα για Κύμη, πρόβλημα στην άμυνα ο Ολυμπιακός

Πολύ ωραίο ρυθμό είχε το ματς στο ξεκίνημα του, με τον Ολυμπιακό να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 8-7 (στο 3′). Το “ντέρμπι” καλά κρατούσε στην Χαλκίδα, με την Κύμη να είναι μπροστά στο σκορ με 16-15 (στο 7′) και τους φιλοξενούμενους, να αντιμετωπίζουν αμυντικό πρόβλημα. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με την Κύμη προηγούμενη με 20-18.

“Ερυθρόλευκη αφύπνιση” στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ με επιμέρους σκορ 7-3, πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 25-23 (στο 13′), όμως είχαν αμυντικό πρόβλημα στην ρακέτα. Μάλιστα το επιμέρους σκορ μεγάλωσε στο 15-5 και το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα έγινε +8 (33-25 στο 15′). Η Κύμη με τον Μπολντς μείωσε σε 33-29 (στο 17′), όμως οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν με 6-1 σερί (39-30 (στο 19′) και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, μπροστά με 39-32.

Η Κύμη έκανε… ντέρμπι το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο στην Χαλκίδα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 9-3, να μειώνουν σε 42-41 (στο 23′). Η Κύμη είχε καταφέρει να περιορίσει τον Ολυμπιακό και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (47-46 στο 26′). Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 48-47 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 57-54 υπέρ της Κύμης!

Δυσκολεύτηκε αλλά… “δραπέτευσε” ο Ολυμπιακός δια…χειρός Τουπάν

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός με 2 τρίποντα από Στρέλνιεκς και Βεζένκοφ, πέρασε μπροστά με 60-59 (στο 33′), αλλά και πάλι η εικόνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν καλή. Οι Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς κρατούσαν “όρθιο” τον Ολυμπιακό, με το σκορ στο υπέρ του στο 66-63 (στο 35′).

Στα τελευταία περίπου 4′ λεπτά του αγώνα, η Κύμη μπορεί να βρέθηκε στο -5 (68-63), όμως άμεσα ισοφάρισε (68-68 με τον Ουάσινγκτον που έφτασε τους 22 πόντους. Με καλάθι του Χόρτον, η Κύμη πέρασε και μπροστά στο σκορ με 70-68 (στο 38′), όμως ο Τουπάν με 2/2 βολές ισοφάρισε άμεσα σε 70-70. Ο Πουλιανίτης έκανε το 72-70, αλλά με ένα απίστευτο φόλοου ο Βεζένκοφ ισοφάρισε!

Στο τελευταίο περίπου 1′ λεπτό, ο Πρίντεζης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 74-72 και του έδωσε προβάδισμα… νίκης. Ο τρομερός Ουάσινγκτον (24 πόντους) στα 40 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 74-74 σε ένα ματς… “θρίλερ”. Ο Τουπάν με μεγάλο τρίποντο από την γωνία, έδωσε την νίκη ουσιαστικά στην ομάδα, κάνοντας το σκορ 77-74 στα 17′ δευτερόλεπτα. Το τέλος του ματς, βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 77-74!

Που κρίθηκε: Στα 17΄δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και μετά από εξαιρετική συνεργασία Πρίντεζη-Μάντζαρη, ο Τουπάν με τρίποντο έδωσε την νίκη την ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τουπάν ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό και είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίτ και ο Στρέλνιεκς με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77