Ολυμπιακός: Περίπατος με ΑΕΚ, μπάσκετ θελκτικό και Τίμα – Βεζένκοφ να΄ναι… εδώ!

2019-01-06T20:16:51+00:00 2019-01-06T20:37:48+00:00.

06/Jan/19 20:16

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΆΕΚ με όμορφο μπάσκετ, πολλή ενέργεια, κυριαρχία σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και εξαιρετικό ποσοστό από το τρίποντο για μια ακόμα φορά φέτος! Σε αυτή τη βραδιά ο Βασίλης Σπανούλης προσπέρασε τον Διαμαντίδη και έγινε ο πρώτος assistman στην ιστορία της Basket League.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα την ΆΕΚ με 101-75 , ο Μπλατ έκανε ακριβώς αυτό που ήθελε πριν την εβδομάδα – φωτιά με διπλές κρίσιμες αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα (Τρίτη με Μπασκόνια στο ΣΕΦ, Πέμπτη με Ρεάλ στη Μαδρίτη) δίνοντας χρόνο και στους 12 παίκτες της αποστολής και πλέον οι ερυθρόλευκοι στρέφουν όλο τη προσήλωσή τους στον αγώνα με τους Βάσκους που έρχεται σε 48 ώρες!

Η βραδιά θα μείνει στην ιστορία, γιατί σε αυτό το παιχνίδι, ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη και έγινε ο κορυφαίος στις ασίστ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Σπανούλης: Βασιλιάς στις ασίστ (και) στην Ελλάδα, προσπέρασε τον Διαμαντίδη

Παράλληλα, κέρδος για τους κόκκινους είναι και η εμφάνιση του Γιάνις Τίμα (17π), αλλά και του Αλέξανδρου Βεζένκοφ (11π) σε μια συνάντηση που σε διψήφιο αριθμό πόντο ήταν και οι Σπανούλης (14π) και Πρίντεζης(13).

Η ΆΕΚ είχε ένα καλό ξεκίνημα, προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική, αλλά από την δεύτερη περίοδο άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ και από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα είχαν κριθεί.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα απέναντι στην ΆΕΚ με ένα σχήμα που δεν βλέπουμε συχνά στο παρκέ. Μάντζαρης, Στρέλνιεκς, Μιλουτίνοφ και… Τίμα με Βεζένκοφ.

Η ΆΕΚ ευτύχησε να έχει πολύ “ζεστό” εκτελεστικά τον Ματσιούλις στο ξεκίνημα, ενώ ο Ολυμπιακός για μια ακόμα φορά είχε ως πρωταρχικό στόχο να περνάει τη μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Μάντζαρη να οργανώνει εξαιρετικά και να “διαβάζει” τις φάσεις, προσφέροντας έτοιμα τελειώματα στους συμπαίκτες του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες πολύ μικρές διαφορά στα πρώτα λεπτά, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, οχύρωσε τη ρακέτα του και πήρε το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους κόκκινους μπροστά 25-21.

Ξέσπασμα με ομαδική δουλειά και εκλάμψεις Τίμα – Βεζένκοφ

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον Ολυμπιακό. Με καλή άμυνα, με εξαιρετικό τρανζίσιον παιχνίδι και με κυριαρχία στη ρακέτα. Ο Μπλατ είδε τους Βεζένκοφ και Τίμα να αρπάζουν την ευκαιρία από τα μαλλιά και να σκοράρουν συστηματικά, άνοιξε από νωρίς το ροτέσιον και προϊόντος του χρόνου η ψαλίδα της διαφοράς άνοιγε.

Ο Ολυμπιακός σε πρώτη φάση έσπασε το φράγμα των 10 πόντων με τρίποντο του Τίμα (46-33) και ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε ως τους 15 πόντους (50-35) με τον Βεζένκοφ να έχει εντυπωσιακή παρουσία στο παρκέ.

Με επί μέρους σκορ 27-18, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το 52-39 και είχε ήδη πετύχει το πρώτο “χτύπημα” απέναντι στην Ένωση. Πιο χαρακτηριστικό στοιχείο του πρώτου ημιχρόνου τα 15/19 δίποντα.

Η ΆΕΚ δεν είχε τόσο… εύκολη πρόσβαση στο καλάθι των ερυθρολεύκων και πέρα από το αρχικό ξέσπασμα του Ματσιούλις, βρήκε λύσεις κυρίως με τον Σάντα Ρος και με κάποια τελειώματα του Ντελρόι Τζέιμς, που επέστρεψε σε… γνώριμα μέρη!

Κυρίαρχος Ολυμπιακός με “φονικά” ποσοστά στο τρίποντο

Με το “καλημέρα” στην επανάληψη φάνηκε πως ο Ολυμπιακός θα επιβάλλει πλήρως την ανωτερότητά του, αφού υπερείχε ξεκάθαρα σχεδόν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Πέρα από τις εύκολες νίκες του στο ποστ, απέναντι στους ψηλούς της ΆΕΚ, οι παίκτες του Μπλατ “σκότωσαν” τον αντίπαλό τους από τη περιφέρεια, όπως είχαν κάνει και στο πρόσφατο ευρωπαϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η διαφορά στις πρώτες κατοχές του δευτέρου ημιχρόνου έπιασε το φράγμα των 20 πόντων (61-41) και με τρίποντο του Πρίντεζη στο 25′ εκτινάχθηκε στο +23 (68-45). Σε εκείνο το σημείο και με τον Μιλουτίνοφ να έχει αρχίσει τα… δικά του, ο Ολυμπιακός είχε 8/15 από το τρίποντο, τη στιγμή που η ΆΕΚ σούταρε με 5/15. Το σκορ στο 30’ήταν 74-56, λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στους 25 (86-61) και το μόνο που είχε ενδιαφέρον από εκεί και πέρα ήταν οι προσωπικές επιδόσεις των παικτών και το ύψος της διαφοράς στο τέλος του αγώνα.

Που κρίθηκε

Η αναμέτρηση ουσιαστικά κρίθηκε σε πέντε λεπτά μπάσκετ. Στο 17′ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 37-31 και δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η διαφορά είχε εκτιναχθεί στους 20 πόντους (61-41) με τους νικητές να τρέχουν σερί 24-10. Οι κόκκινοι ήταν καλύτεροι σε ευστοχία, στους πόντους μέσα στο ζωγραφιστό, στους πόντους από τρανζίσιον, στη παραγωγικότητα των παικτών που μπήκαν στο παρκέ από το πάγκο, σε όλους τους τομείς που κρίνουν ένα παιχνίδι μπάσκετ. Μόνο στον τομέα των κατοχών η ΆΕΚ το πάλεψε στα ίσια, αλλά είχε πολύ χαμηλότερα ποσοστά από τον αντίπαλό της και δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12/23 τρίποντα, ποσοστό της τάξεως του 52%.