Κέρδισε το Περιστέρι, έχασε… το μπάσκετ!

2019-03-16T19:41:32+00:00 2019-03-17T01:17:57+00:00.

16/Mar/19 19:41

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Σε ένα ματς που στιγματίστηκε από επεισόδια στις εξέδρες, το Περιστέρι κέρδισε τον Άρη και επέστρεψε στην τετράδα!

Σε έναν αγώνα, που θέλουμε γρήγορα να ξεχάσουμε λόγω των επεισοδίων που εξελίχθηκαν, το Περιστέρι προστάτεψε την έδρα του και επικράτησε του Άρη με σκορ 81-61.

Έτσι, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβηκε στο 13-6 και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ, που νωρίτερα ηττήθηκε από τον Ήφαιστο, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς παραμένουν εκτός επικίνδυνης ζώνης με 6-13.

Για την 20η αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από το Λαύριο (23/3, 15:45), ενώ ο Άρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (23/3, 18:00).

Η εξέλιξη: Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, όμως το Περιστέρι απάντησε γρήγορα και από το 10-10 πήγε στο 21-10! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-17, όμως η συνέχεια άνηκε πλήρως στους γηπεδούχους.

Στο διάστημα αυτό, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασαν ακόμα και στο +16, με το 44-28 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, μετά από μία εξαιρετική παρουσία των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση.

Προσπάθησε ο Άρης, ανώτερο το Περιστέρι

Από την σχετικά υψηλή παραγωγικότητα του πρώτου ημιχρόνου, φτάσαμε στους μόλις 8 πόντους του πρώτου 4λέπτου! Ο Άρης σκόραρε 6, το Περιστέρι μόλις 2, γρήγορα όμως είδαμε το σκηνικό των πρώτων 20′! Στίβεν Γκρέι και Ραμόν Μουρ βγήκαν μπροστά και η διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από τους 10, με το τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη στο φινάλε της τρίτης περιόδου να ”γράφει” το 59-46.

Ο Άρης δεν έδειξε σε κανένα σημείο πως μπορεί να διεκδικήσει το ματς, ακόμα και όταν κράτησε χωρίς σκορ για 4΄το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα αρκετούς παίκτες τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 81-61, με τον Άρη να δείχνει κατώτερος αγωνιστικά από τον αντίπαλό του.

Δυστυχώς, η εξαιρετική ατμόσφαιρα χάλασε στο 33′, όταν οι φίλοι των δύο ομάδων δημιούργησαν επεισόδια, ευτυχώς όμως δεν ξέφυγε η κατάσταση. Το ματς παρόλα αυτά διεκόπη για λίγο, μέχρι να επανέλθει η τάξη. Σημαντική η πρωτοβουλία του Παναγιώτη Βασιλόπουλου να ανέβει στις εξέδρες και να κατευνάσει τα πνεύματα.

Συγκεκριμένα, το φύλλο αγώνα αναφέρει: ”7,09 πριν την λήξη του τετάρτου δεκαλέπτου υπήρξε συμπλοκή μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων στην εξέδρα. Με την παρέμβαση της αστυνομίας το γήπεδο εκκενώθηκε και μετά από 30λεπτη διακοπή ο αγώνας συνεχίστηκε και τελείωσε ομαλά”.

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι, ακόμα και όταν δεν σκόραρε για 4 ολόκληρα λεπτά στις αρχές της τρίτης περιόδου, δεν έχασε στιγμή τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στίβεν Γκρέι με 17 πόντους και 3 ασίστ, με τον Μπεν Μπέντιλ να μετράει 15 πόντους. Σημαντική και η συνεισφορά των Ραμάν Μουρ με 12 πόντους-6 ασίστ και του Γιάννη Αγραβάνη με 10 πόντους-4 ριμπάουντ.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Λευτέρη Μποχωρίδη με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

Τα στατιστικά:

O Γιάννης Καστρίτης του Άρη, τόνισε μετά το ματς:

”Νιώθω ότι δεν μπορώ να πω πολλά για το συγκεκριμένο παιχνίδι σήμερα. Καταρχήν συγχαρητήρια στο Περιστέρι και τον κόουτς. Η νίκη τους ήταν δικαιότατη. Επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού. Εμείς σαφώς και το ξέρουμε όσοι ζούμε την καθημερινότητα έχουμε να διαχειριστούμε μια πολύ δύσκολη κατάσταση κάθε μέρα στην προπόνηση. Παρόλα αυτά δεν θα το χρησιμοποιήσουμε σαν δικαιολογία.

Δυστυχώς πρέπει να ζήσουμε με αυτές τις συνθήκες, πρέπει να προχωρήσουμε έτσι και είμαι σίγουρος ότι με την προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά μας, παρότι δεν τους ευνοούν οι συνθήκες, πολύ γρήγορα θα επιστρέψουμε και στα θετικά αποτελέσματα”.