Μανωλόπουλος για τα τρίποντα του Ηφαίστου: “Δεν είμαστε η ΤΣΣΚΑ ακόμα!”

2019-05-22T17:20:31+00:00 2019-05-22T18:15:42+00:00.

22/May/19 17:20

Με έναν ιδιαίτερα ευφάνταστο τρόπο σχολίασε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος το φοβερό ποσοστό του Ηφαίστου στο τρίποντο (11/26, 42%), απέναντι στο Περιστέρι! Όσα δήλωσε και ο Αργύρης Πεδουλάκης.

Αναλυτικά όσα είπε στη κάμερα της ΕΡΤ ο προπονητής του Ηφαίστου, μετά τη νίκη της ομάδας του:

”Είναι η πρώτη νίκη στην ιστορία της ομάδας στα playoffs! Τα ποσοστά στα πρώτα 3 δεκάλεπτα… Δεν είμαστε ΤΣΣΚΑ ακόμα, δεν μπορούμε να τα έχουμε. Το είχα δει ότι θα πήγαινε κάπως έτσι το παιχνίδι. Το Περιστέρι είναι διαβασμένο, έχει έναν πολύ έμπειρο προπονητή και πάγωσε το παιχνίδι. Χάσαμε το ρυθμό μας. Έπαιξε πολύ καλά το Περιστέρι τα τελευταία 15 λεπτά. Πήραμε μια πολύ μεγάλη νίκη, δεν τελείωσε τίποτα εδώ, προχωράμε και βλέπουμε.

Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες, γιατί μετά το 1ο ματς στύψαμε όλοι το μυαλό μας, για να δούμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Πάμε στο Περιστέρι για να είμαστε ανταγωνιστικοί, δεν θα είναι εύκολο. Πάμε να διεκδικήσουμε, ό,τι πιθανότητες έχουμε”.

Στη Συνέντευξη Τύπου, τόνισε: ”Είναι άλλη μια ιστορική μέρα για τον Ήφαιστο Λήμνου, από την στιγμή που ήρθε η πρώτη νίκη στην ιστορία της ομάδας στα playoffs. Ισοφαρίσαμε τη σειρά (1-1) και έχουμε πλέον μπροστά μας ένα παιχνίδι, το οποίο ξέρουμε πόσο δύσκολο θα είναι. Θα πάμε με αυτοπεποίθηση και θα διεκδικήσουμε τη νίκη με όσες πιθανότητες έχουμε.

Ξεκινήσαμε καταπληκτικά σήμερα, είχαμε πολύ καλά ποσοστά. Γενικά θεωρώ ότι παίξαμε ωραίο μπάσκετ, είχαμε δημιουργία, είδαμε τις έξτρα πάσες, γυρίσαμε την μπάλα και συγχρόνως η άμυνά μας ήταν πολύ καλή. Στο δεύτερο μέρος ξεκινήσαμε επίσης δυνατά, αλλά δεν είμαστε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη για να διατηρήσουμε τόσο υψηλά τα ποσοστά μας. Ήταν φυσιολογικό να πέσουν τα ποσοστά μας. Ταυτόχρονα, το Περιστέρι πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα και εμείς χάσαμε τον ρυθμό μας. Στο τέλος φανήκαμε ψύχραιμοι και γι αυτό πήραμε τη νίκη.

Δεν με εκπλήσσει η εμφάνιση του Τζέρι Σμιθ! Έχει παίξει πολύ καλά όλη τη σεζόν, έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Στη διάρκεια της χρονιάς είχε κάποια θέματα με τραυματισμούς, είχε μείνει καιρό έξω. Ήξερα ότι στο πρώτο παιχνίδι δεν θα ήταν καλά, γιατί στο φιλικό με το Λαύριο έπαιξε δύο – τρία λεπτά και αποσύρθηκε γιατί τραυματίστηκε. Ουσιαστικά είχε να παίξει ένα μήνα. Οι παίκτες χρειάζονται αγώνες για να έχουν ρυθμό. Πίστευα ότι σήμερα θα ήταν πολύ καλύτερος. Θεωρώ επίσης πολύ σημαντική την παρουσία του Μπρέιζελτον, είχε θέληση να βοηθήσει. Δεν είναι ακόμη καλά. Ήθελε να μπει μέσα και να παίξει. Μετά τον πρώτο αγώνα με το Περιστέρι, μου είπε ότι θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να βοηθήσει στη δεύτερη αναμέτρηση της σειράς. Όλοι έκαναν σπουδαία δουλειά. Ο Σταμάτης, που δεν έπαιξε στο πρώτο μέρος, μετά την ανάπαυλα ήταν εκπληκτικός στην άμυνα. Όλα τα παιδιά ήταν “εκεί” σήμερα».

Πεδουλάκης: ”Καλό μάθημα για όλα τα παιδιά”

Ο προπονητής του Περιστερίου είπε με τη σειρά του: ”Νομίζω ότι το παιχνίδι για εμάς ήταν το πρώτο ημίχρονο. Δεν είχαμε ενέργεια, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Πήγαμε βαθιά στο rotation, αυτό μας αποδιοργάνωσε. Νομίζαμε ότι θα ήταν εύκολα τα πράγματα. Ο Ήφαιστος από την άλλη έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, κυνήγησε όλες τις μπάλες. Στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε το κορμί μας, είχαμε ενέργεια και περιορίσαμε το rotation. Προσπαθήσαμε και ξαναμπήκαμε στο παιχνίδι, παρότι είχε ξεφύγει η διαφορά. Είπαμε ότι δεν μας ενδιαφέρει αυτό το πράγμα, ότι πρέπει να ξαναγίνουμε ομάδα. Γυρίσαμε τον αγώνα, τον πήγαμε σε ένα – δύο σουτ, εκεί νομίζω ότι κάναμε δύο φάουλ στις τελευταίες άμυνες που έδωσαν εύκολες βολές στον Ήφαιστο.

Ήμασταν πολύ κακοί στην άμυνα, μας έκανε μεγάλη ζημιά ο Σμιθ. Παιδιά τα οποία έχουν ταλέντο στην επίθεση, αν τους “ζεστάνεις”, μπορεί να τους κυνηγάς όλο το βράδυ και να τρέχεις. Δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι σε αυτό το κομμάτι και το αποτυπώνουν οι αριθμοί. Η διαφορά στο πρώτο με το δεύτερο ημίχρονο. Αν θυμάμαι καλά, κιόλας, στο πρώτο δεκάλεπτο δεχθήκαμε τριάντα πόντους και αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για εμάς. Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα playoffs είναι διαφορετικά. Κάποια πράγματα είναι λογικά βέβαια, γιατί με εξαίρεση τον Βασιλόπουλο, κανείς άλλος δεν έχει ξαναπαίξει σε playoffs. Οπότε είναι ένα καλό μάθημα για όλα τα παιδιά αυτό».