Χολαργός για φίλημα, “εκτέλεσε” την ΑΕΚ σε μία ιστορική νίκη!

2019-05-22T20:45:37+00:00 2019-05-22T21:11:47+00:00.

22/May/19 20:45

BASKET LEAGUE / ×ÏËÁÑÃÏÓ - ÁÅÊ. (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Χολαργός ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ και με μία φοβερή εμφάνιση, κέρδισε την ΑΕΚ, για το 1-1 στην προημιτελική σειρά!

Στην κορυφαία του εμφάνιση στην Basket League, ο Χολαργός διέλυσε την ΑΕΚ με σκορ 88-72, σε μία ιστορική ημέρα για την νεοφώτιστη ομάδα! Φοβεροί από τη γραμμή του τριπόντου οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη (9/17), κακή εμφάνιση από το σύνολο του Λούκα Μπάνκι (25/64 σουτ).

H τρίτη και τελευταία ανμέτρηση της σειράς θα διεξαχθή το ερχόμενο Σάββατο (25/5, 17:00), με τον νικητή να παίρνει τη πρόκριση για τα ημιτελικά, εκεί όπου περιμένει ήδη ο Προμηθέας.

Η εξέλιξη: Ο Χολαργός ξεκίνησε με… φόρα την αναμέτρηση, όντας η καλύτερη ομάδα του παρκέ, σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα αμέσως και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω, με την ΑΕΚ να είναι είναι ιδιαίτερα άστοχη, με αποκορύφωμα το 0/5 τρίποντα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-13, όμως τα χειρότερα δεν είχαν έρθει.

Με μπροστάρηδες τους Γκάρι Τάλτον και Ντάνι Αγκμπελέσε, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 (31-13 στο 12′), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν εν μέρει, με το δίδυμο Βινς Χάντερ-Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δίνει το σύνθημα. Το -9 όμως του 16′ έμελλε να είναι η μικρότερη διαφορά για την ‘Ενωση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-32!

Η αντίδραση που δεν ήρθε ποτέ και η τρίποντη ραψωδία!

To δεύτερο μέρος ήταν μία τρίποντη ραψωδία του Χολαργού. Η ΑΕΚ μπόρεσε και ”ροκάνισε” τη διαφορά, έφτασε μέχρι το 53-43 στο 25′ και κάπου εκεί ήρθε η απογείωση! Με φοβερό ποσοστό απο τα τρίποντα (9/15) και 5/5 στο διάστημα εκείνο, η διαφορά εκτινάχθηκε στο +19 (72-53), όμως αυτό δεν ήταν το χειρότερο για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι!

Ζαβοντάε Χόκινς και Τάλτον ήταν όλα τα λεφτά και με 79-56 (!), ο Χολαργός είχε μετατρέψει και επίσημα σε… πάρτι την αναμέτρηση! Το μόνο που έμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να μειώνει στο τέλος την διαφορά, για το τελικό 88-72.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ΑΕΚ μείωσε σε 10. Ο Χολαργός βρήκε τις λύσεις και όχι μόνο διατήρησε τις διψήφιες διαφορές, αλλά έκανε το ματς θρίαμβο!

Παίκτης-κλειδί: Γκάρι Τάλτον και Ζαβοντάε Χόκινς είχαν από 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, συνθέτοντας ένα ”φονικό” δίδυμο για τους νικητές!

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72