Μπάνκι: “Δεν χάσαμε την πίστη μας, αυτά πρέπει να αλλάξουμε για τη συνέχεια”

2019-05-29T22:09:18+00:00 2019-05-29T22:09:18+00:00.

29/May/19 22:09

Ο Λούκα Μπάνκι εξήγησε με ποιο τρόπο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη πρώτη δραματική νίκη επί του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και πώς πρέπει να πορευτεί η ομάδα του στη συνέχεια της ημιτελικής σειράς των playoffs της Basket League.

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής της ΑΕΚ μετά το Game 1 με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ:

Για τη νίκη: “Πιστεύω ότι ο αγώνας ήταν μια επίδειξη του τι είδους σειρά πρέπει να περιμένουμε. Απόψε είχαμε μια δύσκολη αρχή, αλλά μπορέσαμε να αλλάξουμε τη ροή του αγώνα γρήγορα. Το πρώτο ημίχρονο είχαμε υψηλή επιθετική ποιότητα. Πρέπει να δούμε γιατί έγιναν λάθη στην αρχή του παιχνιδιού και να εξετάσουμε τα λάθη μας στην άμυνα, τα οποία ο Προμηθέας τα τιμώρησε όλα.

Σε αντίθεση με τον υπόλοιπο αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο προσεγγίσαμε καλύτερα το παιχνίδι και δύο ανόητα λάθη άλλαξαν τη ροή του. Ήταν πολύ σημαντικό το ότι δεν χάσαμε την πίστη μας και στο τέλος του αγώνα σταματήσαμε τους αντιπάλους στην άμυνα. Δυστυχώς αυτό που έγινε στο τέλος με τη δεύτερη χαμένη βολή του Θίοντορ θα μπορούσε να μας φέρει σε δύσκολη θέση, αλλά τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Σήμερα μόνο τα πρώτα 3-4 λεπτά παίξαμε άσχημα, αλλά μετά κάναμε φανταστικό παιχνίδι. Κυρίως στην επίθεση, με πολύ καλύτερη ποιότητα που δεν είχαμε στο Χολαργό. Σε αντίθεση με εκείνα τα παιχνίδια ανακτήσαμε τη ροή μετά τις πρώτες κατοχές. Δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι μπαίνουμε στα παιχνίδια για να κερδίσουμε εύκολα. Πρέπει να δείχνουμε προσοχή και συνοχή. Θα πρέπει να προσπαθήσουμε να μειώσουμε τα λάθη μας”.

Για το σχήμα του Προμηθέα με Παρκς και Τσαϊρέλη, που πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ: “Είναι μια επιλογή που σε αρκετές στιγμές μας δημιούργησε δυσκολίες. Το αποτέλεσμα με τα επιθετικά ριμπάουντ οφείλεται και στο αμυντικό μας rotation. Δεν είναι μόνον η πεντάδα του αντιπάλου, αλλά και η δική μας ένας εναντίον ενός άμυνα, δημιούργησε σωματικές διαφορές. Και το πρόβλημα γιγαντώθηκε με τα φάουλ του Χάντερ, που είναι ο καλύτερος ριμπάουντερ μας. Χωρίς αυτόν χάσαμε και τις καλές επιλογές μας απέναντι στους ψηλούς του Προμηθέα. Σίγουρα μας πόνεσε πολύ η δουλειά του αντιπάλου μας στο επιθετικό ριμπάουντ”.

Για το τι θα άλλαζε ενόψει του Game 2 στην Πάτρα: “Δεν ξέρω αν οι αλλαγές που πρέπει να κάνω θα είναι σε σχέση με το σημερινό παιχνίδι. Θα προσπαθήσω να μεταφράσω πώς εμείς δεχθήκαμε το δεύτερο παιχνίδι στο Χολαργό κι έχω αρκετά πράγματα να διορθώσω ώστε να έχουμε διαφορετική προσέγγιση στο τεχνικό, πνευματικό και σωματικό κομμάτι”.

Για τον Γκέιμπ Γιορκ: “Ο Γιορκ έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, που είναι ορατά και στους αντιπάλους του. Θα πρέπει να προσαρμοστεί σε διαφορετικό στιλ μπάσκετ σε σχέση με το γερμανικό. Είναι για μας μια σημαντική μονάδα, μόνο αν καταλαβαίνει ότι οι αντίπαλοι αντιλαμβάνονται τα θετικά του στοιχεία κι αυτά που μπορεί να κάνει στο γήπεδο. Όμως δεν είναι απλό για έναν αθλητή με τέτοια χαρακτηριστικά να μπει στη ομάδα σε αυτό το σημείο της σεζόν. Σε ένα πρωτάθλημα που δεν ξέρει και μια ένταση που είναι μακρινή σε σχέση με ό,τι έχει συνηθίσει. Σήμερα είδατε έναν αριθμό επαφών που μπορείτε να δείτε σε όλη τη σεζόν στη G league”.