ΠΑΟΚ: “Λύγισε” τον Ιωνικό και… 4/4 στα φιλικά, άνετα τον Ηρακλή ο Προμηθέας!

2019-09-18T18:42:52+00:00 2019-09-18T19:14:19+00:00.

18/Sep/19 18:42

Μία ακόμα φιλική νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, αυτή την φορά απέναντι στον Ιωνικό με 88-82.

Από το πρώτο μέρος το φιλικό παιχνίδι στην “Πυλαία”, είχε υψηλό ρυθμό και σκορ κάτι που βοήθησε τον Ιωνικό, να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 42-40, σκοράροντας 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη ευκολία και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +4 (69-65). Στο τελευταίο μέρος του ματς, το ντέρμπι καλά κρατούσε αλλά ο ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας 24 πόντους με όμορφο μπάσκετ, πήρε την φιλική νίκη με 88-82.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μαργαρίτης με 18 πόντους, ο Μπεστ με 15 πόντους και ο Ουίγκινς με 14 πόντους, ενώ από τον Ιωνικό ξεχώρισαν ο Τζόουνς με 17 πόντους και ο Στιθ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-42, 65-69, 88-82

ΠΑΟΚ: Lewis 10, Smith 8 (2), Σχίζας 7, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 18 (1), Best 15 (4), Wiggins 14 (1), Egekeze 6 (2), Σαρικόπουλος 3, Knowles 4

Ιωνικός: Jones 17 (4), Topali, Stith 15 (3), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αντρονικασβίλι, Lawrence 6(1), Burtt 14 (4), Schaftenaar 4, Κώττας 2, Δημάκος 7 (1), Χαραλαμπόπουλος 14 (2)

Προμηθέας Πατρών: “Πάρτι” κόντρα στον Ηρακλή!

Σε φιλικό που έγινε στο περιθώριο του τουρνουά “Μαυροσκούφεια” ο Προμηθέας Πατρών παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ κέρδισε με εντυπωσιακό τρόπο τον Ηρακλή, με 82-44.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ήταν ο Λόουερι με 14 πόντους, ο Φίλερ με 12 πόντους και 4 τρίπονται και ο Κατσίβελης με 11 πόντους. Από τον Ηρακλή προσπάθησε, ο Χάνλαν με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-33, 30-48 (ημιχ.), 33-67, 44-82.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Okereafor 7 (1), Davis 7, Φίλλιος 5 (1), Κακαρούδης 6 (1), Νικολαϊδης,, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 2, Hanlan 10 (1), Νώτης, Garrett 6, Πετανίδης 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Hall 8 (2), Babb 3 (1), Lypovyy 3 (1), Καφέζας 7 (1), Αγραβάνης, Lowery 14 (1), Κασελάκης 11 (1), Κατσίβελης 2, Fieler 12 (4), Μπόγρης 8, Ellis 8, Μαντζούκας 7 (1).