Προμηθέας: Εντυπωσιακό διπλό επί της Λάρισας στην πρεμιέρα! (video)

2019-09-28T18:37:32+00:00 2019-09-28T21:00:38+00:00.

28/Sep/19 18:37

BASKET LEAGUE / ˁщӁ - БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Εντυπωσιακή εμφάνιση με το… καλημέρα στην Basket League, για τον Προμηθέα Πάτρας, που ξεκίνησε την νέα σεζόν με διπλό επί της Λάριας, με 96-69.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και κλείσιμο στο πρώτο μέρος, πήραν ένα σημαντικότατο προβάδισμα, το οποίο όχι μόνο διατήρησαν στην συνέχεια, αλλά το αύξησαν κιόλας με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν το πρωτάθλημα με ένα μεγάλο διπλό, απέναντι στην Λάρισα που έδειξε πως ακόμα δεν είναι έτοιμη.

Πλέον, ο Προμηθέας έχει πρεμιέρα στο EuroCup εκτός έδρας με την Μακάμπι Ρισόν (2/10), ενώ η Λάρισα έχει επίσης εκτός έδρας αναμέτρηση για το Κύπελλο, με την Ανατόλια (2/10).

Προβάδισμα… νίκης από το πρώτο μέρος για Προμηθέα!

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε από νωρίς με 9-5 (στο 4′), ενώ στην συνέχεια οι επιθέσεις των δύο ομάδων πήραν… φωτιά με τους Πατρινούς πάντως να διατηρούν το προβάδισμα (20-17 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με την Λάρισα πίσω στο σκορ με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με δύο ακόμα εύστοχα τρίποντα (6/11 54%) και με σερί 6-0, ανέβασαν την διαφορά στο +9 (28-19 στο 12′), ενώ λίγο αργότερα το προβάδισμα έγινε και διψήφιο για πρώτη φορά (34-22 στο 14′). Το προβάδισμα του Προμηθέα έφτασε και στο +16 (44-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Λάρισα πίσω στο σκορ με 49-32.

Με την επίθεση “καθάρισε” το διπλό ο Προμηθέας!

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα των δύο ομάδων, αφού ο Προμηθέας διαχειριζόταν πολύ καλά την μεγάλη διαφορά (59-42 στο 25′) που είχε στα χέρια του. Η Λάρισα με καλάθι του Παπαντωνίου μείωσε σε 65-51 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους Πατρινούς μπροστά με 74-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκαναν γρήγορο σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +27 (82-55 στο 32′) δίνοντας διαστάσεις θριάμβου, στην νίκη τους. 5′ λεπτά πριν το τέλος, η Λάρισα ήταν πίσω στο σκορ και όλα είχαν κριθεί, ενώ στο τέλος ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με 96-69.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ με 27-13 και “εκτόξευσε” το προβάδισμα του, στο +17 (49-32) το οποίο δεν έχασε σε κανένα σημείο της συνέχειας του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κατσίβελης ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν ο Χολ με 12 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Μπόγρης με 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96

Γιατράς: “Θα είμαι ευχαριστημένος αν πετύχουμε ότι πετύχαμε και πέρυσι, την συμμετοχή μας στους τελικούς”

Διαβάστε τι δήλωσε ο Μάκης Γιατράς στην συνέντευξη τύπου μετά την νίκη του Προμηθέα Πατρών στην Λάρισα:

“Να ευχηθώ υγεία σε όλες τις ομάδες. Στη ομάδα της Λάρισας εύχομαι να πετύχει τους στόχους της. Καλή συνέχεια. Ήταν μια πρεμιέρα. Ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Πιέσαμε σε όλο το γήπεδο. Βάλαμε κάποια σουτ και κερδίσαμε εύκολα. Ευχαριστούμε και όλο το κόσμο που δίδαξε τι θα πει παιδεία και αθλητισμός.

Στόχος της ομάδας μας είναι να πάμε καλά στο πρωτάθλημα και να εντάξουμε νεαρά παιδιά στην ομάδα μας. Θα είμαι ευχαριστημένος αν πετύχουμε ότι πετύχαμε και πέρυσι. Τη συμμετοχή μας στους τελικούς. Είναι δύσκολος ο στόχος, αλλά αν με ρωτάτε αυτός είναι ο στόχος. Όσον αφορά την Ευρώπη, θέλουμε η ομάδα να πάει όσο ψηλότερα γίνεται”.