Παναθηναϊκός: “Σβηστό” 10 το… καλό με τον ανταγωνιστικό Ήφαιστο!

2019-12-09T19:45:37+00:00 2019-12-09T20:36:13+00:00.

09/Dec/19 19:45

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 87-74 τον Ήφαιστο, σίγουρα όμως λιγότερο απλά και σίγουρα αρκετά ανταγωνιστικά σε σχέση με άλλα του παιχνίδια στην Basket League.

Οι “πράσινοι” … καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο και το λέμε με ρεαλιστικό τρόπο μια και στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο! Σίγουρα ο Παναθηναϊκός δεν ανέβασε στροφές, ο Ρικ Πιτίνο κοίταξε να μοιράσει τα λεπτά συμμετοχής για να φρεσκάρει την ομάδα του μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και μόνο ο Ουέσλι Τζόνσον έπαιξε… εξωπραγματικά πολύ για τα δεδομένα ενός αγώνα της ελληνικής λίγκας. Το χρειαζόταν ίσως λίγο παραπάνω.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε έτσι τις 10 νίκες στην Basket League, έχοντας καθαρά το μυαλό του στο επόμενο παιχνίδι (Μπαρτσελόνα) και ο Ήφαιστος έφυγε από το ΟΑΚΑ με το… παράσημο της μικρής διαφοράς εις βάρος του, της μικρότερης που έχασε ομάδα φέτος ως τώρα από τον πρωταθλητή.

Δεν είχε ενέργεια ο τελευταίος, έκανε συντήρηση (δεν έπαιξαν Παπαγιάννης, Παπαπέτρου) κι όλα αυτά ήταν φυσιολογικά αφού ο Πιτίνο κι οι παίκτες του ξέρουν πως τέτοια ματς δεν του προκαλούν πονοκέφαλο στην Basket League.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ήφαιστος δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε στο τρίποντο (47-44), αλλά κατάφερε να περάσει ακόμα και μπροστά στο σκορ σε ένα μικρό κομμάτι του διαστήματος αυτού!

Ο Παναθηναϊκός είχε ορμή και καλά νούμερα στην επίθεση, προηγήθηκε με 25-20 στο πρώτο δεκάλεπτο (8π. Ουέσλι Τζόνσον χωρίς χαμένο σουτ) αλλά στην άμυνα στάθηκε αδύνατο να σταματήσει τον Σον Έβανς. Ο Αμερικανός ψηλός του Ηφαίστου, κατάφερε να “τρυπήσει” την άμυνα του Παναθηναϊκού με 19 πόντους στο πρώτο μέρος (!), χάνοντας μόλις ένα σουτ δύο πόντων (6/7) και δύο βολές (7/9). Κι αυτά στο τέλος του ημιχρόνου!

Οι πρωταθλητές κρατούσαν το προβάδισμα, βέβαια, με τον Ντεσόν Τόμας να φτάνει τους 11 πόντους, αλλά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Ήφαιστος μάζεψε τη διαφορά. Ισοφάρισε σε 38-38 στο 16.30” και πέρασε μπροστά με 41-40 στο 38′! Έμεινε λοιπόν το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο +3 (47-44) παρότι σούταρε με 50% από το τρίποντο (7/14) έναντι 3/13 του Ηφαίστου που όμως είχε 12/17 δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα μπήκαν στη… φυσιολογική, βάσει δυναμικότητας των δύο ομάδων, ροή τους. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τους διαδρόμους στον Ήφαιστο, δεν επέτρεψε στον Έβανς να σκοράρει και τρόπον τινά άφησε τα σουτ απέξω. Από όπου δηλαδή ο φιλοξενούμενος τα είχε “σπάσει” στο πρώτο ημίχρονο και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα (0/8 στη σειρά)!

Μέσα σε επτά αγωνιστικά λεπτά δέχτηκε μόλις δύο καλάθια και από εκεί που το ματς ήταν στο καλάθι, η διαφορά πήγε στους 13, 61-48 στο 27′ με 12 του Τόμας και 9π. του Φρεντέτ. Αν μη τι άλλο όμως πρέπει να αποδοθούν τα εύσημα στον Ήφαιστο που δεν πτοήθηκε και με δύο σερί τρίποντα (συν μία βολή) μείωσε σε 61-55 για να λήξει το δεκάλεπτο με 66-57.

Ο Ράις ανέλαβε δράση για να δώσει την ώθηση που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός για να παγιώσει μία μεγάλη διαφορά και πάντα με το τρίποντο να αποτελεί όπλο για τους γηπεδούχους. Η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους, 83-64 κι αυτή ήταν η μεγαλύτερη στα μισά της τρίτης περιόδου, με τη νίκη βεβαίως να έχει ξεκαθαρίσει πολύ νωρίτερα αλλά τη διαφορά αν μη τι άλλο να τιμάει τους φιλοξενούμενους που το πάλεψαν όσο το επέτρεπαν οι δυνάμεις του.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ταϊρίς Ράις μπορείς να πεις πως έκανε τη διαφορά στο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου που ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και… ξαναξέφυγε στο σκορ.

Που κρίθηκε:

Στις αρχές της τρίτης και της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός… άγγιξε το γκάζι για να “καθαρίσει” το αποτέλεσμα, βελτιώνοντας σε εκείνα τα σημεία ακριβώς το αμυντικό του παιχνίδι που σε μεγάλο μέρος του αγώνα ήταν προβληματικό. Ή νωθρό ίσως.

Δεκάλεπτα: 25-20, 22-24, 19-13, 21-17