Προμηθέας: Επέστρεψε από το -18 και πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ κόντρα στον ΠΑΟΚ! (videos)

2019-12-21T18:49:49+00:00 2019-12-21T19:38:05+00:00.

21/Dec/19 18:49

kaselakis_promitheas_paok

Μετά από ένα τρομερό ντέρμπι και μία μεγάλη ανατροπή, ο Προμηθέα έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ, για να μείνει μόνος δεύτερος στη βαθμολογία!

Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, φτάνοντας ακόμα και στο +18, τελικά ο Προμηθέας ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο φινάλε με σκορ 86-90. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να βγάλει νικητή, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν μέχρι και το φινάλε το σουτ που θα τους έδινε τη νίκη.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ο Τζέις Φίλερ με 27 πόντους, πέντε οι ”διψήφιοι” για τους ηττημένους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές έμειναν μόνοι δεύτεροι με ρεκόρ 9-3, την ώρα που ο ”Δικεφάλος” παραμένει χαμηλά με 3 νίκες και 9 ήττες. Για την 13η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Ηρακλή στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (28/12, 17:45), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται τον Άρη (28/12, 15:45).

ΠΑΟΚ – Προμηθέας: Το σφύριγμα που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι άφησε άφωνο τον Γιατρά (videos)

Η εξέλιξη: Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (10-10 στο 5′) και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Τελικά, ο ΠΑΟΚ στο φινάλε της πρώτης περιόδου πήρε το προβάδισμα με 20-17, δείχνοντας πιο ορεξάτος στο παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι παίκτες του κόουτς Χαραλαμπίδη ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 16-8 ανέβασαν το προβάδισμα τους, για πρώτη φορά στο +11 (36-25 στο 16′), με μπροστάρη τον Άνταμ Σμιθ. Ο Προμηθέας δεν έπαιζε καθόλου καλά βρέθηκε και στο -14 (40-26 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά (46-32)!

Ντέρμπι και… Προμηθέας!

tsoxlas_ifaistos_paok

Η τρίτη περίοδος ήταν υπόθεση του Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται στο 27′ με 50-51, με επιμέρους 24-12 στη περίοδο! Ο Τσέις Φίλερ ήταν ασταμάτητος και το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, με τον Σμιθ από την άλλη πλευρά να μην έχεις τις λύσεις του πρώτου μέρους, στο κρίσιμο εκείνο διάστημα.

Ο Άντριου Ουίγκινς έδωσε μερικές λύσεις στους γηπεδούχους και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάδισμα με 61-59, ο Προμηθέας χτύπησε και πάλι με τον Λεωνίδα Κασελάκη για το 61-64 στο 33′! Από εκεί και πέρα ακολούθησε… χάος, με τς δυο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 70-76 στο 37′, ο ΠΑΟΚ όμως βρήκε σκορ και με 5-0 έκανε το 75-76 στο -50”. Οι Πατρινοί αστόχησαν, όπως και ο ΤζεΚουάν Λιούις, ο Φίλερ είχε 0/2 βολές και με 0,9” να απομένουν, ο Σμιθ πήγε στη γραμμή των βολών. Με 1/2 βολές, έφερε την ισοπαλία (76-76) και τη παράταση.

Ο Φίλερ συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και στο έξτρα πεντάλεπτο για το 78-86 στο 42′, με επιμέρους 7-2, σκορ που ήταν αρκετό για να κρίνει μία τόσο ”κλειστή” αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 86-88 στο -54”, όμως το τρίποντο… νίκης δεν ήρθε, με το 86-90 να δίνει τη νίκη στον Προμηθέα.

Πού κρίθηκε: Οι 1/2 βολές του Άνταμ Σμιθ έκαναν το 76-76 στο -0,5”, κάτι που σημαίνει ότι αν ευστοχούσε και στις 2, ο ΠΑΟΚ θα έπαιρνε τη νίκη. Αντ’ αυτού, το ματς πήγε στη παράταση και εκεί ο Προμηθέας ”καθάρισε”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσέις Φίλερ ήταν ασταμάτητος με 27 πόντους, ενώ 18 μέτρησε ο Λεωνίδας Κασελάκης και 15 ο Κρις Μπαμπ. Στους 15 για τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ, 13 ο Άντριου Ουίγκινς, 10 πόντους και 11 ριμπάουντ ο Ζέιν Νόουλς.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90

Τα στατιστικά:

Μάκης Γιατράς: ”Δεν υπήρχαμε στο πρώτο μέρος”

giatras_promitheas_paok

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί πετύχαμε μία μεγάλη νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο. Δεν μας ξεγελούν τα προβλήματα του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Αρχίσαμε το δεύτερο σαν να ήταν 0-0, το φέραμε στα ίσια και τελικά το πήραμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ και επειδή είναι μεγάλη ομάδα πιστεύω ότι θα βρει τον δρόμο της και θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει».

Για την άμυνα του Ολεξάντρ Λίποβι στον Άνταμ Σμιθ: «Ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα στον Σμιθ που ήταν και κουρασμένος. Δεχτήκαμε πολλά καλάθια στο transition όμως αλλά σίγουρα ήταν ένα από τα κλειδιά η άμυνα στον Σμιθ αφού είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και έναν στο υπόλοιπο ματς».

Χαραλαμπίδης: “Πιστεύω ότι θα επιστρέψουμε, έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά”

charalampidis_paok

Αναλυτικά οι δηλώσεις του κόουτς του ΠΑΟΚ:

“Καταρχάς να συγχαρώ τον Προμηθέα. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θα ήταν και δίκαιο και άδικο και για τις δύο ομάδες να χάσουν. Προσπαθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο μέσα από την άμυνα να είμαστε μπροστά και τα καταφέραμε μέχρι ένα σημείο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο αλλά επιστρέψαμε γρήγορα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε, αλλά χρειάζεται και λίγη τύχη.

Έχουμε έναν γύρο μπροστά μας πρέπει να αντιστρέψουμε την κατάσταση και κυρίως την ψυχολογία των παιδιών που προσπάθησαν πολύ και έχουν απογοητευτεί. Πιστεύω ότι θα επιστρέψουμε έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά. Ευχαριστούμε τον κόσμο, είναι πολύ σημαντική η παρουσία και η στήριξη του και τους θέλουμε δίπλα μας μέχρι το τέλος”.

Για τον Λιούις στο τρίτο δεκάλεπτο: “Έχουμε ένα συγκεκριμένο ρόστερ με συγκεκριμένα παιδιά και χαρακτηριστικά. Προσπαθούμε να εκμεταλλευόμαστε τα καλά όλων και να κρύβουμε τις αδυναμίες τους. Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε ένα άτομο για το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, θεωρώ ότι γενικά δεν είχαμε σωστή λειτουργία σαν ομάδα”.