ΠΑΟΚ – Προμηθέας: Το σφύριγμα που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι άφησε άφωνο τον Γιατρά (videos)

2019-12-21T18:57:35+00:00 2019-12-21T19:09:44+00:00.

John Rammas

21/Dec/19 18:57

Τη… λαλιά του έχασε ο Μάκης Γιατράς με το φάουλ που καταλόγισαν οι διαιτητές στον Προμηθέα στην Πυλαία κι από το οποίο ο ΠΑΟΚ, αφού πρώτα έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ώθησε σε παράταση το παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική στη Basket League.

Είχαν προηγηθεί οι 0/2 ελεύθερες βολές του Τσέις Φίλερ στα -8″ (75-76) στη μεγάλη ευκαιρία του Προμηθέα να αυξήσει κατακόρυφα τις δικές του πιθανότητες για τη νίκη, πριν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πάρει το αμυντικό ριμπάουντ και πασάρει γρήγορα στον Άνταμ Σμιθ. Αυτός διέσχισε το παρκέ μέχρι την αντίπαλη ρακέτα και σηκώθηκε για το layup up, με τρεις παίκτες του Προμηθέα να σηκώνονται κι αυτοί για να τον κόψουν. Ο Λάνγκστον Χολ έδιωξε τη μπάλα από πίσω, μόνο που την ίδια ώρα υπήρχε και φάουλ του Ολεκσάντρ Λίποβι με το αριστερό χέρι στο στέρνο του 27χρονου Αμερικανού πόιντ γκαρντ, παράβαση την οποία και καταλόγισαν οι διαιτητές.

Ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς, δεν είχε οπτική επαφή με τόσους παίκτες στη φάση κι έμεινε με ανοιχτό το στόμα.

Εν τέλει ο Άνταμ Σμιθ ευστόχησε μόνο στη δεύτερη ελεύθερη βολή στα -1,3″ (76-76), το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί ο Προμηθέας επικράτησε με 86-90 (ΕΔΩ).