ΠΑΟΚ – Άρης 101-84: Σαρωτικός Δικέφαλος στο ντέρμπι… επιβίωσης! (videos)

2020-01-05T18:55:58+00:00 2020-01-05T19:23:10+00:00.

05/Jan/20 18:55

shorter_PAOK_Aris

Ο ΠΑΟΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη, επικρατώντας με 101-84 και αφήνοντας τον αντίπαλό του μόνο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, απαντώντας σε κάθε προσπάθεια επιστροφής του Άρη στο ματς, ενώ στο τέλος πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 4-10, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 3-11 και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη:

Δυνατά ο ΠΑΟΚ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με το μυαλό στην επίθεση, καθώς και οι δύο βρήκαν στο γι το 12-13 στο 4’. Ο Σόρτερ πήρε το… όπλο του σε εκείνο το σημείο και με 10 μαζεμένους πόντους έδωσε τα ηνία στον ΠΑΟΚ (24-18, 7’), ο οποίος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 32-24.

Πάλεψε ο Άρης, αλλά…

Ο Δικέφαλος κρατούσε τα ηνία, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, παρά τις προσπάθειες του Άρη (37-35, 14’). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μείωσαν ακόμα και στον πόντο (46-45, 16’), όμως ένα σερί 11-0 έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +12, με την περίοδο να κλείνει τελικά στο +10 για τους γηπεδούχους (57-47).

Ξέφυγε η διαφορά

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιες τιμές, με τον ΠΑΟΚ να έχει πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (67-57, 24’). Σε κάθε προσπάθεια του Άρη η ομάδα του κόουτς Χαραλαμπίδη είχε απάντηση, ενώ ένα μικρό 8-0 του Δικεφάλου έκανε το 78-63 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Μπεστ εκτόξευσε την διαφορά στους 20 (83-63, 31’), με τα πάντα πλέον να έχουν κριθεί. Η διαφορά παρέμεινε στον… Θεό και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή στο ντέρμπι με 101-84.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ είχε απάντησε σε κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να το βλέπουν… βαρέλι από το τρίποντο, σουτάροντας με το εντυπωσιακό 44% στα τρίποντα (15-34.

Παίκτες κλειδιά: Ο Σμιθ είχε 26 πόντους και ο Σόρτερ 23, με τους δύο Αμερικανούς να έχουν 3 και 5 τρίποντα αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Παναγιώτου.

Δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84