Πολύ σκληρή για να πεθάνει Νο2

2015-06-12T23:03:22+00:00 2015-06-12T23:18:43+00:00.

Lefteris Moutis

12/Jun/15 23:03

Μετά τα δυο πρώτα ματς της σειράς, όλοι εκτός από τους παίκτες της Μάλαγα, πίστεψαν ότι η Μπαρτσελόνα θα προκρίνονταν εύκολα στους τελικούς. Αλλά αποδείχθηκε εντελώς λάθος. Η Ουνικάχα κέρδισε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι 77-66 και έχουμε πια πέμπτο ματς στη Βαρκελώνη

Μετά τα δυο πρώτα ματς της σειράς, όλοι εκτός από τους παίκτες της Μάλαγα, πίστεψαν ότι η Μπαρτσελόνα θα προκρίνονταν εύκολα στους τελικούς. Αλλά αποδείχθηκε εντελώς λάθος. Η Ουνικάχα κέρδισε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (77-66) και έχουμε πια πέμπτο ματς στη Βαρκελώνη!

Οι πρωταθλητές κέρδισαν την Ουνικάχα 91-60 και 91-70 αντίστοιχα στα δυο πρώτα ματς αλλά στους δυο επόμενους ημιτελικούς η εικόνα τους ήταν εντελώς διαφορετική. Η Μπαρτσελόνα έχασε στην παράταση 89-84 στο τρίτο ματς, αλλά η Ουνικάχα κέρδίσε αυτοπεποίθηση και ισοφάρισε τη σειρά στον τέταρτο ημιτελικό μετά από ένα ισορροπημένο ματς στο οποίο έπαιξε εξαιρετική άμυνα.

Η Μάλαγα ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 20 πόντους (46-26) στο 24′ χάρη στο εκπληκτικό ματς των Φραν Βάσκεθ (9 πόντοι, 6 επιθετικά ριμπάουντ), Τζέισον Γκρέιντζερ (11π), Κάρλος Σουάαρεθ (8 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε τη διαφορά της Μάλαγα στους 7 (59-52, 34′) με τον Χουέρτας (14π), Σατοράνσκι (12π) και Τόμιτς (12π) να είναι οι ηγέτες. Ωστόσο οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη δεύτερη σερί ήττα και το πέμπτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Βαρκελώνη την Κυριακή 14/6.

Η Ουνικάχα θα προσπαθήσει να κάνει την ολική ανατροπή αλλά στους ισπανικούς ημιτελικούς μόνο 5 φορές σε σύνολο 19 αναμετρήσεων, έχει καταφέρει να κερδίσει ο φιλοξενούμενος το πέμπτο ματς της σειράς.