Νίκη Ρεάλ, διαμαρτυρία από Μπάρτσα

2013-06-09T17:22:27+00:00 2013-06-09T18:27:10+00:00.

09/Jun/13 17:22

Ο πρώτος τελικός της ισπανικής λίγκας ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη με 76-72 ανατρέποντας μια διαφορά 11 πόντων στην τελευταία περίοδο και με ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα για το οποίο διαμαρτύρεται έντονα η Μπαρτσελόνα

Ο πρώτος τελικός της ισπανικής λίγκας ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη με 76-72 ανατρέποντας μια διαφορά 11 πόντων στην τελευταία περίοδο και με ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα. Η Μπαρτσελόνα ζήτησε φάουλ όταν ο Βίκτορ Σάδα (17 π.) ήταν έτοιμος για λέι απ και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (21 π.) έδιωξε την μπάλα από τα χέρια του και εκτός γηπέδου (βίντεο). Με το σκορ να είναι 72-72 υπέρ της Ρεάλ και 2,3 δεύτερα να απομένουν, οι διαιτητές έδωσαν την κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους, οι Σάδα, Ναβάρο και ο κόουτς Πασκουάλ αντέδρασαν οργισμένα και ο επίλογος ήταν μια τεχνική ποινή στο Ναβάρο και δύο ελεύθερες βολές στο Σέρχιο. Μετά το τέλος του αγώνα ο Σάδα ισχυρίστηκε ότι ο ίδιος ο Σέρχιο του είπε ότι το επίμαχο σφύριγμα ήταν λανθασμένο.