Oλυμπιακός με ΤΣΣΚΑ, ΠΑΟ με Ρεάλ

2014-04-10T23:45:41+00:00 2014-04-10T23:54:38+00:00.

10/Apr/14 23:45

Με ένα μεγάλο τρίποντο μισό δεύτερο πριν τη λήξη του αγώνα ο Βασίλης Σπανουλης έδωσε τη νίκη με 68-65 επί του Παναθηναϊκού και επίσης έκρινε τα ζευγάρια των πλέι οφ. Οι Ερυθρόλευκοι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Ρεάλ

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Με ένα μεγάλο τρίποντο μισό δεύτερο πριν τη λήξη του αγώνα ο Βασίλης Σπανουλης έδωσε τη νίκη με 68-65 επί του Παναθηναϊκού και επίσης έκρινε τα ζευγάρια των πλέι οφ. Υπάρχουν ακόμα τρία ματς για το Top16, αλλά πιθανότατα οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πλέι οφ και οι Πράσινοι την Ρεάλ Μαδρίτης, Επίσης η Γαλατασαράι απέχει μισό βήμα από τα πλέι οφ.

Στο Τελ Αβίβ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χάρη σε ένα εξαιρετικό σερί 10-2 με τρία λεπτά να απομένουν στο ματς, εξασφάλισε τη νίκη με 81-76 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ΤΣΣΚΑ, όμως, έπρεπε να καλύψει ένα +23 στη συνολική διαφορά πόντων για να έχει το πλεονέκτημα στη ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι οι Ισπανοί θα τερματήσουν πρώτοι στον όμιλο F αν κερδίσουν την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Το ίδιο συνέβη στη Ρωσία. Η Λοκομοτίβ Κούμπαν έκανε το καλύτερο που μπορούσε, κέρδισε με 84-75 την Μπάγερν, αλλά δεν ήταν αρκετό. Για να έχει την ελάχιστη πιθανότητα πρόκρισης, η Λόκο έπρεπε να κερδίσει με 25 πόντους και τώρα η Γαλατασαράι πρέπει να επικρατήσει εντός έδρας έστω στον πόντο επί της Παρτιζάν για να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ και να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

To παιχνίδι στην Πόλη μεταξύ της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και της Αναντολού Εφές τελείωσε με τους γηπεδούχους να νικούν (84-65), αλλά το θέμα συζήτησης ήταν η απουσία του Εμίρ Πρέλντζιτς από το ρόστερ. Τα καλά νέα για την Φενέρ ήταν το παιχνίδι του 18χρονου γκαρντ Μπερκ Ουγκουρλού που έλαμψε με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τέλος στην Βαρκελώνη, παρότι βρέθηκε να χάνει με 50-35 μετά το πρώτο ημίχρονο, η Λαμποράλ Κούτσα πήρ ετη νίκη με 00-00 και τον Αντρές Νοτσιόνι να έχει 37 πόντους, παίζοντας μόνο για τον εγωισμό του αφού τίποτα δεν κρινόταν στο συγκεκριμένο ματς.