Προκρίθηκε στο φάιναλ φορ η Μπάρτσα

2014-04-20T22:22:14+00:00 2014-04-20T23:40:35+00:00.

20/Apr/14 22:22

Ο Κάρλος Αρόγιο επέστρεψε στην δράση, ο Ναβάρο ήταν απών, η Γαλατασαράι προσπάθησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά η Μπαρτσελόνα τελικά πήρε τη νίκη με 78-75 και με 3-0 έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το φάιναλ φορ.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό που ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με δύο πόντους (72-70), αλλά η Μπαρτσελόνα έκλεισε το ματς με ένα σερί 8-3. Ο Αρόγιο που είχε 21 πόντους έχασε δύο σουτ στο τελευταίο λεπτό – στο δεύτερο δέχθηκε τάπα από τον Τζόι Ντόρσεϊ – και ο Μπραντ Όλεσον με 5/6 βολές εξασφάλισε τη νίκη. Συνολικά ο Όλεσον είχε 13 πόντους και ο Μαρσέλο Χουέρτας με 16 ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που περιμένουν στο ημιτελικό το νικητή της σειράς μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και του Ολυμπιακού.

O νικητής κόουτς Τσάβι Πασκουάλ ανέφερε μετά το ματς: “Είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό το κατόρθωμα. Αυτό είναι το πέμπτο μας φάιναλ φορ σε έξι χρόνια. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την εμφάνισή της. Βρέθηκε σε καλή βραδιά και ήταν ένα καλό παιχνίδι για τους φιλάθλους. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι και στο τέλος αμφίρροπο. Αμυνθήκαμε σωστά στις τελευταίες επιθέσεις και πήραμε την πρόκριση». “Ήταν ένας μαραθώνιος 27 αγώνων στην Ευρωλίγκα και νομίζω ότι αποδείξαμε πως αξίζαμε μια θέση στα προημιτελικά”, ανέφερε ο κόους Εργκίν Αταμάν.