Ο Ολυμπιακός με “Παπ” στα πλέι οφ

2015-03-26T23:30:26+00:00 2015-03-26T23:36:10+00:00.

26/Mar/15 23:30

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην τελευταία περίοδο με τον Όλιβερ Λαφαγιέτ (17 π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (12 π.) να χτυπούν, πήρε τη νίκη με 86-75 επί της Αναντολού Εφές και προκρίθηκε στα πλέι οφ

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην τελευταία περίοδο με τον Όλιβερ Λαφαγιέτ (17 π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (12 π.) να χτυπούν, πήρε τη νίκη με 86-75 επί της Αναντολού Εφές και προκρίθηκε στα πλέι οφ.

Οι Ερυθρόλευκοι παίζοντας χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη, Σλούκα και Πέτγουεϊ, βρήκαν τον τρόπο με επτά παίκτες να σκοράρουν τουλάχιστον 8 πόντους. Ο Στράτος Περπέρογλου στην επιστροφή του κόντρα στην πρώην του ομάδα είχε 23 πόντους, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αποκλειστικά θέμα των γηπεδούχων. Με ένα επιμέρους 33-18 μετέτρεψαν σε θρίαμβο ένα κλειστό ματς από την αρχή μέχρι το τέλος και την επόμενη εβδομάδα θα παλέψουν στη Μόσχα κόντρα στη ΤΣΣΚΑ για το πλεονέκτημα έδρας.

Για δέκατη διαδοχική σεζόν ο Ολυμπιακός πέρασε στους “8” της Ευρωλίγκας, κάτι που μόνο οι Ερυθρόλευκοι και η Μπαρτσελόνα έχουν καταφέρει από το 2005 και μετά.