“Μπρέικ” από την Βαλένθια

2015-05-28T22:34:19+00:00 2015-05-28T22:44:57+00:00.

28/May/15 22:34

Τα πλέι οφ της ισπανικής λίγκας ξεκίνησαν με “μπρέικ”, αφού η Βαλένθια επικράτησε εκτός έδρας της Μπιλμπάο. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα και η Μάλαγα έκαναν αυτό που έπρεπε εντός έδρας.

Η Βαλένθια νίκησε με 16 πόντους (91-75) τελειώνοντας σωστά το πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά οι οικοδεσπότες είχαν προβάδισμα με 46-38 και ποτέ δεν κοίταξαν πίσω. Οι Πάου Ρίμπας και Σαμ Βαν Ρόσομ με 13 πόντους έκαστος ήταν οι πρώτοι μεταξύ ίσων για τους νικητές.

Η Ουνικάχα νίκησε τη Λαμποράλ Κούτσα (69-55) και η Μπαρτσελόνα θριάμβευσε με 77-55 της Μπανταλόνα. Η Ουνικάχα μετά από τρεις περιόδους είχε “καθαρίσει” (61-35) και απλά χαλάρωσε στο τέλος. Ο Βλαντιμίρ Γκολούμποβιτς με 9 ποντους και 13 ριμπαουντ είχε το καλύτερο ράνκινγκ (20) της βραδιάς. Η Μπανταλόνα δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί την Μπάρτσα, οι Άντε Τόμιτς (14 π., 7 ρ.) και Τζάστιν Ντόλμαν (!2 π., 9 ρ.) ήταν οι κορυφαίοι και ο Μάριο Χεζόνια και πάλι δεν αγωνίστηκε.