Super Copa: “Τρένο” η Αρμάνι – Ήττα της Βίρτους στο ντέρμπι της Μπολόνια

2020-09-07T22:50:18+00:00 2020-09-08T14:11:46+00:00.

07/Sep/20 22:50

Η Αρμάνι συνέχισε απτόητη στο Σούπερ Καπ Ιταλία κόντρα στην Μπρέσια, ενώ η Φορτιτούντο νίκησε την Βίρτους στο ντέρμπι της Μπολόνια. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Το 5 στα 5 έκανε η Αρμάνι, με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να παίρνει τη νίκη κόντρα στην Μπρέσια με 91-79, αποτέλεσμα που της εξασφάλισε από τώρα μια θέση στο Final Four.

Οι Μιλανέζοι από το πρώτο ημίχρονο είχαν αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας (39-50 ημ.) και παρά την προσπάθεια της Μπρέσια στο τρίτο δεκάλεπτο, μπόρεσαν να κρατήσουν τον έλεγχο, φτάνοντας έτσι στη νίκη και στη διατήρηση του αήττητου.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 17 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ 14 πρόσθεσε ο Πάντερ και 12 ο Μίτσοφ.

Από την άλλη ο Τσέρι είχε 17 πόντους και ο Κρόφορντ 15.

Δεύτερη νίκη και πάλι με ανατροπή

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη της Βίρτους επί της Φορτιτούντο, ήρθε η ώρα για… εκδίκηση. Η δεύτερη ”έσπασε” την έδρα της πρώτης με 84-86 και με 2-2 παραμένει δεύτερη στον 2ο όμιλο, με τους ηττημένους να χάνουν το αήττητο με ρεκόρ 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και αυτό αποτυπώθηκε από το 26-36 του ημιχρόνου. Η Βίρτους ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους 34-27 στη τρίτη περίοδο έκανε την… μισή δουλειά, πριν έρθει το πολυπόθητο προβάδισμα στην τέταρτη.

Η Φορτιτούντο δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, άντεξε στην πίεση και με ”ήρωα” τον Ίθαν Χαπ, που έγραψε το 84-85 στο -17”, έφτασε στη δεύτερη νίκη της.

Κορυφαίος των νικητών ο Πιέτρο Αραντόρι με 16 πόντους και 3 ασίστ, την ώρα που o Άντριαν Μπανκς μέτρησε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πολύ καλός και ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Φοβερός, αλλά και μοιραίος, με 22 πόντους και 6 ασίστ ο Μίλος Τεόντοσιτς, καθώς αστόχησε εις διπλούν (τρίποντο και δίποντο) στο τέλος μην καταφέρνοντας να αποσοβήσει την πρώτη φετινή ήττα της ομάδας του.

Βίρτους Μπολόνια-Φορτιτούντο Μπολόνια 84-86

Δράση είχαμε όμως και στον τέταρτο όμιλο, εκεί όπου η Πεζάρο (3-1) κέρδισε εύκολα την Βίρτους Ρόμα (0-4) με 104-60, ενώ η Σάσαρι παρέμεινε πρώτη, επικρατώντας με 91-89 της Μπρίντιζι.