Αρμάνι – Βίρτους 75 – 68: Ο Σέρχι χάρισε το Σούπερ Καπ στο Μιλάνο

2020-09-20T20:03:00+00:00 2020-09-20T20:13:35+00:00.

20/Sep/20 20:03

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ βγήκε μπροστά στα δύσκολα και με δικούς του 6 πόντους στο φινάλε, χάρισε στην Αρμάνι το Σούπερ Καπ Ιταλίας με αντίπαλο την Βίρτους Μπολόνια!

Αρμάνι και Βίρτους ”μονομάχησαν” στο πρώτο μεγάλο ματς της χρονιάς, με φόντο το Σούπερ Καπ. Η πρώτη ήταν τελικά αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε με 75-68, με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να είναι clutch με 6 σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό!

Η Μιλάνο κατέκτησε το Σούπερ Καπ μετά το 2018 και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση των νικών με 4 (Τρεβίζο η άλλη, πρώτη με 6 η Σιένα), την ώρα που η Βίρτους έμεινε στο ένα τρόπαιο, αυτό που κατέκτησε το 1995, όταν και ξεκίνησε ο θεσμός. Μετράει επιπλέον 8 χαμένους τελικούς, τους περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα!

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τους Κέβιν Πάντερ-Μάλκομ Ντιλέινι-Κάιλ Χάινς να δείχνουν τον δρόμο. Ο Τζούλιαν Γκαμπλ προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, το μόνο που κατάφερε όμως ήταν να αφήσει τη Βίρτους στο -5 (21-16).

Η συνέχεια άνηκε απόλυτα στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Ο Ντιλέινι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, ο Λουίτζι Ντατόμε μπήκε στην εξίσωση και κάπως έτσι η διαφορά ”έπιασε” διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 45-33. Όλα αυτά την ώρα που ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν πολύ καλός δημιουργικά (6 ασίστ), αλλά όχι εκτελεστικά (1 πόντος με 0/5 σουτ), αφήνοντας μόνο τον Γκαμπλ (12 πόντοι).

Η Μπολόνια αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκε και άλλα επιθετικά στηρίγματα (Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς, Αουντού Αμπάς), ενώ παράλληλα περιόρισε την επίθεση της Αρμάνι στους μόλις 8 πόντους στη τρίτη περίοδο (18-8 το επιμέρους)! Αποτέλεσμα, το ματς να… ξεκινήσει από την αρχή με το σκορ στο 30′ να είναι στο 53-51.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το 37′ και συγκεκριμένα όταν Πάντερ και Ντατόμε αποφάσισαν να αντιδράσουν. Από το 64-60, οι Μιλανέζοι πήγαν στο 69-60, μία διαφορά μικρή, αλλά ικανή να δώσει τη νίκη σε ένα τόσο ”κλειστό” ματς. Η Βίρτους επέστρεψε για το 69-65, κάπου εκεί όμως ”μίλησε” ο Σέρχι Ροντρίγκεθ. Με δικό του τρίποντο και 3/3 βολές ”καθάρισε” το ματς, την ώρα που μέχρι το 39′ είχε μόλις 3 πόντους. Το τελικό 75-68 έδωσε τη νίκη και τη πρώτη κούπα της χρονιάς στην Μιλάνο.

Ο Σέρχι με 9 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο ”ήρωας” των νικητών, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λουίτζι Ντατόμε με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 14 μέτρησε ο Κέβιν Πάντερ. Στους 11 έφτασε ο Μάλκομ Ντιλέινι και στους 9 ο Κάιλ Χάινς. Για τη Βίρτους, προσπάθησαν με 12 οι Τζούλιαν Γκαμπλ-Αουντού Αμπάς (8 ριμπάουντ) και με 13 ο Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς (8 ριμπάουντ). Όσο για τον Μίλος Τεόντοσιτς, είχε 6 πόντους και 8 ασίστ, με μεγάλη αστοχία (1/3 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 1/2 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-33, 53-51, 75-68

Αρμάνι: Χάινς 9, Ντατόμε 17, Πάντερ 14, Ντιλέινι 11, Ροντρίγκεθ 9, Ταρζέφσκι 6, Μπιλιγκά, Μπρουκς, Μορατσίνι 5, Μίτσοφ 2, Μορέτι, Τσιντσιαρίνι 2

Βίρτους: Ουίμς 5, Τεόντοσιτς 6, Χάντερ 9, Μάρκοβιτς 3, Αλιμπέγκοβιτς 13, Νίκολιτς, Αμπάς 12, Γκαμπλ 12, Άνταμς 2, Ρίτσι 4, Τεσιτόρι, Πατζόλα 2