Βίρτους: Έμεινε ζωντανή κόντρα στην Αρμάνι, στο 3-2 οι ιταλικοί Τελικοί

2022-06-16T22:58:55+00:00 2022-06-16T23:04:40+00:00.

16/Jun/22 22:58

Η Βίρτους κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της κόντρα στην Αρμάνι (84-78) και μείωσε σε 3-2 τους Τελικούς στην Ιταλία.

Έμεινε ”ζωντανή” η Βίρτους!

Η ομάδα της Μπολόνια εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και πήρε τη νίκη με 84-78 κόντρα στην Αρμάνι, για να μειώσει σε 3-2 την σειρά Τελικών στην Ιταλία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 13 (25-12) στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Τζαϊτέ. Η συνέχεια, όμως, άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τους Μέλι-Χολ-Σέρχι, μείωσαν σε 42-37 στο ημίχρονο.

Η Βίρτους μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να φτάσει και πάλι σε διψήφιες διαφορές με τον Χάκετ (54-43), αλλά οι Μιλανέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, για το 57-54, με τη τρίτη περίοδο να κυλά ανάλογα (62-58).

Η Αρμάνι έκανε ένα γρήγορο 0-6 και πήρε προβάδισμα με 62-64, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς. Ο Σενγκέλια με 5 σερί πόντους έκανε το 80-75, ο Σιλντς μείωσε σε 82-78 με 1/2 βολές, o Μπελινέλι έκανε το 84-78 με 2/2 βολές στο -21” και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Ο Τζαϊτέ ήταν πρώτο; σκόρερ των νικητών με 17 πόντους-13 ριμπάουντ, ο Σενγκέλια είχε 15-2, με τον Μπελινέλι να προσθέτει 11. Για την Αρμάνι, προσπάθησε ο Μέλι με 20 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Σέρχι με 18 πόντους-6 ασίστ και ο Χάινς με 15.

Το επόμενο ματς θα γίνει στο Μιλάνο (18/6) και αν γίνει το 3-3, τότε η σειρά επιστρέφει για τον… τελικό των Τελικών στη Μπολόνια (20/6).

Αξίζει να αναφέρουμε πως η Βίρτους είναι η νυν πρωταθλήτρια, ενώ είναι το #2 στην Ιταλία ιστορικά με 16 τίτλους με την Μιλάνο να είναι πρώτη με 28 κατακτήσεις (2018 τελευταία κατάκτηση).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-37, 62-58, 84-78

Βίρτους (Σκαριόλο): Μάνιον, Μπελινέλι 11, Τζαϊτέ 17, Σενγκέλια 15, Ουίμς 6, Τεσιτόρι, Πατζόλα 5, Χάκετ 8, Αλιμπέγκοβιτς, Σάμπσον 5, Τεόντοσιτς 8, Κονρινιέ 9

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 20, Γκραντ 6, Χολ 11, Χάινς 15, Ντατόμε 3, Ροντρίγκεζ 18, Ρίτσι 2, Μπιλιγκά, Μπαλντάζο, Σιλντς 3, Αλβίτι, Μπέντιλ