Αρμάνι: 2-0 τη Βίρτους και ολοταχώς για τίτλο! (videos)

2023-06-11T20:01:39+00:00 2023-06-11T21:25:49+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

11/Jun/23 20:01

billy-baron-olimpia-milano-virtus-bologna-lba-finals-game-2

Η Αρμάνι πλησιάζει ακόμη πιο κοντά στον τίτλο! Επικράτησε ξανά της Βίρτους (79-76) , έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος και πλέον χρειάζεται δύο ακόμη νίκες για να στεφθεί ξανά πρωταθλήτρια.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αρμάνι Μιλάνο κρατάει γερά το προβάδισμα τίτλου μετά και το 2-0 επί της Βίρτους (79-76) στον δεύτερο τελικό-θρίλερ και πλέον χρειάζεται δύο νίκες για να στεφθεί ξανά πρωταθλήτρια Ιταλίας, αφού η σειρά είναι best of seven.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρελό ρυθμό, με τον Μπελινέλι να σκοράρει τρίποντο με το… καλημέρα και ο Νέιπιερ να απαντά με το ίδιο ακριβώς νόμισμα.

Σ’ ένα πρώτο μέρος που οι άμυνες σίγουρα δεν είχαν τον πρώτο λόγο, οι φιλοξενούμενοι ακουμπούσαν την μπάλα στη ρακέτα στους Κορντινιέ και Τζαϊτέ, βάζοντας δύσκολα στην Αρμάνι, που όμως κατάφερε και βρήκε τρόπο πριν κλείσει το πρώτο μέρος με μεγάλα σουτ των Μπάρον και Σιλντς να πάρουν κεφάλι στο σκορ (38-35).

Από εκεί και πέρα το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε εντελώς διαφορετικά, το ματς είχε γίνει ντέρμπι, ο Μπίλι Μπάρον με 2/2 εύστοχα σουτ τριών πόντων έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 για την ομάδα του (είχε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) σε αντίθεση με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο που σούταρε άσχημα έξω από την περίμετρο, έχοντας 2/13 τρίποντα.

Η εξαιρετική κυκλοφορία στην επίθεση και με οδηγό την καλύτερή τους άμυνα στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν και έστειλαν τη διαφορά στους δέκα πόντους, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο των φιλοξενούμενων που έπρεπε να κάνουν κάτι δραστικό για ν’ αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα.

Δύο σημαντικές άμυνες όμως, ένα μεγάλο τρίποντο του Μπελινέλι (είχε να σκοράρει από το πρώτο δεκάλεπτο) και τα καλάθια του Σενγκέλια, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε ανοίξει το παιχνίδι, η Βίρτους έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι αλλά η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε απαντήσεις σε ό,τι καλάθι κι αν σκόραρε.

Στα 01:47 πριν τη λήξη, η Βίρτους μετά από λάθος κέρδισε την κατοχή και πέρασε μπροστά με 1/2 βολές του Σενγκέλια (73-72). Ο Σιλντς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στην αμέσως επόμενη φάση πήρε την ευθύνη και σκόραρε για τρεις (75-73). Ο φόργουορντ της ομάδας του Σκαριόλο συνέχιζε να χάνει βολές στο κρισιμότερο σημείο (είχε 1/3 και 1/2 ο Χάκετ), η Αρμάνι ευστόχησε στις βολές με τον Μέλι, ο Τεόντοσιτς αστόχησε από τα 9 μέτρα και οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη (79-76).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σαβόν Σιλντς με 18 πόντους, ενώ οι Σαμπάζ Νέιπιερ και Μπίλι Μπάρον πέτυχαν από 12 πόντους.

Όσο για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, ο Τόρνικε Σενγκέλια σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι έβαλε 14.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-35, 57-54, 79-76