Βίρτους Μπολόνια: Πρώτη απάντηση στην Αρμάνι και… έχουμε τελικούς! (video)

2023-06-14T22:27:20+00:00 2023-06-14T22:37:56+00:00.

gadamopoulos

14/Jun/23 22:27

daniel-hackett-virtus-bologna-olimpia-milano-legabasket-finals-game-3

Η Βίρτους επικράτησε με 69-61 της ομάδας του Μιλάνου, μείωσε τη σειρά των ιταλικών τελικών σε 2-1 και θα έχει ευκαιρία ισοφάρισης, πάλι στη Μπολόνια.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Τα δεδομένα έδειχναν να είναι εις βάρος της. Δύο ήττες στο Μιλάνο, νεύρα των Τεόντοσιτς και Χάκετ με τη μιλανέζικη εξέδρα και μπόλικο άγχος στο ξεκίνημα του 3ου τελικού της Legabasket.

Η Βίρτους, όμως, αποφάσισε να «επιβιώσει» και να δώσει «ζωή» στη σειρά για τον τίτλο στην Ιταλία και στα δικά της όνειρα για το δεύτερο πρωτάθλημα τα τελευταία τρία χρόνια. Η ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (14/6) την Αρμάνι στη Μπολόνια με σκορ 69-61 και μείωσε τη σειρά σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι απέφυγαν την χωρίς επιστροφή «τρύπα» του 0-3, που θα έφερνε τους παίκτες του κόουτς Ετόρε Μεσίνα μία νίκη μακριά από το repeat. Η Βίρτους θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει την Παρασκευή, στον 4ο αγώνα και πάλι στη Μπολόνια, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση στο «σπίτι» της κατόρθωσε να «κλειδώσει» αμυντικά τους φιλοξενούμενους.

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 6-0 στο 2΄ και 17-15 στο δεκάλεπτο, όμως παρά το εξαιρετικό βράδυ του Μπάρον, που είχε 13π. ως την ανάπαυλα, η συνέχεια άνηκε στη Βίρτους. Παρά την επιμονή στο τρίποντο (5/18, με… 8/10διπ.), οι οικοδεσπότες πέτυχαν ένα σερί 10-0 (και επιμέρους 14-3) για να ξεφύγουν με 29-20 στο 16΄, πριν από το 34-29 του ημιχρόνου.

Η άμυνα του Σκαριόλο κράτησε το Μιλάνο σε 12π. στη δεύτερη περίοδο και σε 13π. στην τρίτη, στην οποία δεν σκόραρε και ο Μπάρον… Η Βίρτους ξέφυγε με 44-33 στο 24΄ (52-42 στο 30΄) και έφτασε δις και στο +12 (54-42 στο 31΄, 65-53 στο 38΄), φτάνοντας χωρίς δυσκολία στη νίκη. Για την Αρμάνι, μόνο ο Μπάρον (15π., 2/3διπ., 3/7τριπ.) είχε διψήφια παραγωγικότητα (Μέλι 9, Σιλντς 8), καθώς της στοίχισαν και τα κάκιστα ποσοστά (12/28διπ., 10/37τριπ.).

Η Βίρτους, αν και σούταρε με 6/27 από τα 6,75μ., είχε 70% στα δίποντα (21/30) και στηρίχτηκε στις περισσότερες λύσεις που της πρόσφεραν οι Ντάνιελ Χάκετ (13π.), Μίλος Τεόντοσιτς (12π., 7ασ.), Τζόρνταν Μίκι (10π.) και Μάρκο Μπελινέλι (10π., 2/8τριπ.). Ακόμη και ο Τορνίκε Σενγκέλια, αν και δεν βρήκε σκορ (4π., 2/6 σουτ), μοίρασε 6 ασίστ. Ο Τεόντοσιτς, μάλιστα, με τις 7 τελικές πάσες του, έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία της Βίρτους στα ιταλικά playoffs!