Αρμάνι – Βίρτους 73-78: Ο Μπάνκι κέρδισε Μίροτιτς & Σιλντς – Στον τελικό του Super Copa με Μπρέσια

2023-09-23T20:28:00+00:00 2023-09-24T08:44:48+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Sep/23 20:28

marco-belinelli-olimpia-milano-virtus-bologna-italian-supercup-semifinal-2023

Η Βίρτους Μπολόνια του Λούκα Μπάνκι επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο (78-73) του… άστοχου Νίκολα Μίροτιτς και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ιταλικού Super Cup. Εκεί θα αντιμετωπίσει, την Μπρέσια, η οποία με τη σειρά της κέρδισε την Ντερτόνα με 86-63.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το πρώτο ιταλικό ντέρμπι βάφτηκε ασπρόμαυρο…

Η Βίρτους επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 78-73 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ιταλικού Super Cup.

Εκεί θα συναντήσει τηn Μπρέσια, η οποία με τη σειρά της κέρδισε εύκολα την Ντερτόνα με 86-63, με φόντο τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, λίγο πριν την έναρξη της Ευρωλίγκα και του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Μπολόνια να μπαίνει δυνατά στο παρκέ, με τον Τζόρνταν Μίκι να σκοράρει συνεχόμενους 4 πόντους και να δίνει ένα ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του.

Με τον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να προσπαθεί να βελτιώσει το αμυντικό της κομμάτι και με τον Σαβόν Σιλντς να σκοράρει συνεχόμενα τρίποντα έξω από την περίμετρο, πήραν κεφάλι στο σκορ.

Από εκεί και πέρα, η Βίρτους κατάφερε να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα που πήρε στο φινάλε της τρίτης περιόδου και με καλές άμυνες στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του ιταλικού Super Cup.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρκο Μπελινέλι με 15 πόντους, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Σενγκέλια και Μίκι. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Αμπάς.

Όσο για τους ηττημένους, ο Σαβόν Σιλντς έβαλε 26 πόντους (6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε στους 15 σε 29 λεπτά, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 32-34, 53-59, 73-78

Λαρεντζάκης: “Δεν ‘πουλάω’ τίποτα γιατί… ανανέωσα!” (videos)

Ολυμπιακός-Μακάμπι 71-68: Δύο πρόσωπα, αλλά και δεύτερη νίκη στην Κύπρο

Δ. Γιαννακόπουλος: “Θα είμαστε πολύ χαρούμενοι εάν σηκώσουμε την κούπα της Ευρωλίγκα”