2023-10-22T21:56:29+00:00 2023-10-22T22:06:01+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Oct/23 21:56

Αρμάνι Μιλάνο και Βίρτους Μπολόνια έφυγαν με νίκες αμφότερες, επικρατώντας των Ντερτόνα και Σάσαρι στην 4η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Στην κορυφή της Lega Basket η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μαζί με Βενέτσια και Μπρέσια.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε ένα δύσκολο βράδυ Κυριακής, η Τορτόνα της έβαλε δύσκολα για παραπάνω από 35 αγωνιστικά λεπτά, όμως στο τέλος χαμογέλασε.

Η ομάδα του Μιλάνο χρειάστηκε γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο έτσι ώστε να φύγει με τη νίκη με 79-75 και να φτάσει τις τρεις νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Πλέον προετοιμάζεται για τον εκτός έδρας αγώνα της Πέμπτης (26/10, 21:00) κόντρα στην Άλμπα για την Ευρωλίγκα.

Το σύνολο του Μεσίνα μπορεί να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (προηγήθηκαν με 22-19), ενώ με άμυνα που είχε μπερδέψει τους αντιπάλους και τους έβαζε δύσκολα, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων στο πρώτο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα, η Τορτόνα με τον Ουίμς κατάφερε να βρει λύσεις έξω από την περίμετρο, που δεν είχε βρει μέχρι εκείνο το σημείο και να επιστρέψει στο ματς, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα μετά από περίπου δύο περιόδους.

Η Αρμάνι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα μετά από σημαντικά καλάθια του Πόιθρες και να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Νικολό Μέλι (10 ριμπάουντ) και Άλεξ Πόιθρες οι οποίοι έβαλαν 14 πόντους, όπως διψήφιος ήταν και ο “μαέστρος” Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μοίρασε και 8 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ουίμς σκόραρε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 55-54, 75-79

Βίρτους – Σάσαρι 80-66: Κέρδισε ξανά και κορυφή στην Ιταλία με το απόλυτο

Η Βίρτους έκανε αυτό που έπρεπε, επικράτησε της Σάσαρι με 80-66 και έφτασε το απόλυτο των τεσσάρων νικών στο ιταλικό πρωτάθλημα, όντας πρώτη στην βαθμολογία μαζί με Μπρέσια και Βενέτσια.

Πλέον η Βίρτους θα αρχίσει να προετοιμάζεται για τον επόμενο εκτός έδρας αγώνα της στην Ευρωλίγκα, την Πέμπτη (27/10, 21:00) απέναντι στη Βιλερμπάν.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν όπως θα ήθελαν στο παρκέ, με την Σάσαρι να το εκμεταλλεύεται αυτό και να παίρνει το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 20-18, χάρη σε καλάθια των Ντιόπ και Γούτακερ.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προσπάθησε να βελτιώσει την άμυνά της, ενώ με τη ζώνη που άρχισε να παίζει στο δεύτερο δεκάλεπτο έβαλε δύσκολα στην Σάσαρι, η οποία μπλόκαρε στα πρώτα λεπτά και έδωσε την ευκαιρία στους Σενγέλια και Μίκι να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +10 στο φινάλε του πρώτου μέρους, χάρις σε καλάθια του Τζέιλεν Σμιθ.

Στο δεύτερο μέρος, η Βίρτους δεν κοίταξε πίσω και κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά αλλά ακόμη και να την μεγαλώσουν, παίρνοντας στο τέλος την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αμπάς με 14 πόντους, 13 πόντους πέτυχε ο Σμιθ, ενώ από 10 σημείωσαν οι Λιούντμπεργκ, Σενγκέλια και Μίκι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-35, 64-50, 80-66