Αρμάνι Μιλάνο: Κατέρρευσε στο φινάλε, παρά τον “διπλό” Μίροτιτς

2023-10-29T20:37:06+00:00 2023-10-29T22:09:20+00:00.

Μάνος Φυρογένης

29/Oct/23 20:37

ArmaniMilan - Olimpia - Legabasket

Την κάκιστο τελευταίο οκτάλεπτό της πλήρωσε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο ιταλικό πρωτάθλημα, από την Πέζαρο αυτή τη φορά. Δεν ήταν αρκετός ο “διπλός” Μίροτιτς.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Νέο στραβοπάτημα για την Αρμάνι Μιλάνο στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η αρμάδα του Ετόρε Μεσίνα παρόλο που βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς διψήφια διαφορά, επέστρεψε, έφερε το ματς κόντρα στην Πέζαρο για την 5η στροφή της Lega A στα μέτρα της, όμως μία καταστροφική τελευταία περίοδος την περιόρισε στο 3-2 και την 7η θέση (82-90). Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Πίζας που ανέβηκε στο 2-3.

Η Πέζαρο ξάφνισε την Αρμάνι στο ξεκίνημα και πήρε διψήφια διαφορά (27-17) στο 10′, την οποία όμως απώλεσε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να αφυπνίζονται.(45-42, 20′), Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν το σκορ, με βραχεία κεφαλή, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Ωστόσο το προβάδισμα όχι μόνο δεν το έχασαν αλλά σταδιακά το ισχυροποιούσαν για να πετύχουν μία σπουδαία νίκη.

Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 18 πόντους σε 28 λεπτά ενώ ο Ισμαέλ Καμαγκατέ πρόσθεσε 15 σε 19′ και ο επανακάμψας Μάοντο Λο 14, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Οι νικητές στηρίχθηκαν επιθετικά στην τριάδα των Τοτέ (19π.), Μπάμφορντ (15π.) και Φορντ (13π.).

Photo credit: OlimpiaMI1936