Αρμάνι Μιλάνο: Επιστροφή Μίροτιτς και νίκη πριν από την επίσκεψη στο ΟΑΚΑ

2024-01-28T18:57:28+00:00 2024-01-28T22:59:13+00:00.

gadamopoulos

28/Jan/24 18:57

Mirotic_Milano-Sassari

Ένα σερί 22-0 στην τρίτη περίοδο βοήθησε την Αρμάνι να επικρατήσει με 80-65 της Σάσαρι του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, στην επιστροφή του Μίροτιτς, τρεις μέρες πριν τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα. Νίκη και για τη Βίρτους.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η πρώτη «νίκη» της Αρμάνι, το απόγευμα της Κυριακής (28/1), ήταν η επανεμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς στο παρκέ. Η δεύτερη, αυτή επί της Σάσαρι με 80-65 έμοιαζε μάλλον με φυσικό επακόλουθο, παρά το γεγονός ότι η πρωταθλήτρια Ιταλίας δυσκολεύτηκε για περισσότερα από 25΄.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, τρεις μέρες πριν από την επίσκεψή στο ΟΑΚΑ για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη στη LegaBasket και έφτασε σε ρεκόρ 12-6, που την έφερε στην τετράδα, δύο νίκες πίσω από την πρωτοπόρο Μπρέσια, η οποία νωρίτερα κέρδισε με 109-90 την Πιστόια.

Το δεύτερο κέρδος της Αρμάνι ήταν η επιστροφή του Μίροτιτς, ο οποίος ήταν εκτός αγώνων από τα μέσα Δεκεμβρίου, λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό αχίλλειο. Ο πρώην σταρ των Ρεάλ, Μπουλς, Πέλικανς και Μπαρτσελόνα πάτησε παρκέ στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-20), ως το ημίχρονο (43-43) είχε 7π. σε 6΄ και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16π. σε μόλις 15΄, με 1/1διπ., 2/3τριπ. και 8/8βολ..

Κορυφαίος των γηπεδούχων, οι οποίοι με ένα εντυπωσιακό σερί 22-0 στα τελευταία 6:30 του τρίτου δεκαλέπτου μετέτρεψαν το 45-53 σε 67-53, ήταν ο Σαμπάζ Νέιπιερ, με 17π. (5/7διπ., 2/5τριπ., 1/2βολ.) σε 24΄. Η Σάσαρι του κόουτς Νέναντ Μάρκοβιτς δεν είχε απάντηση στην τέταρτη περίοδο και υπέστη την 11η ήττα σε 18 ματς. Οι 20π. του Μπριν Ταϊρί (7/13διπ., 1/7τριπ.) δεν έφταναν, ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σκόραρε 13π. (3/3διπ., 1/3τριπ., 4/4βολ.) σε 29΄.

Τριπλέτα «φωτιά» και νίκη της Βίρτους

Την τρίτη σερί νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα πέτυχε και η Βίρτους, η οποία επικράτησε με 101-89 της Νάπολι στη Μπολόνια. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι στηρίχτηκε στην καλή αφετηρία και το καλό τελείωμά της στο ματς, καθώς μετά το 33-24 του πρώτου δεκαλέπτου, είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 5π. στο 30΄. Με επιμέρους 22-15 στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους πήρε το ματς χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι των Κορντινιέ (19π., 3/7τριπ.), Λιούντμπεργκ (18π., 4/6τριπ.) και Μίκι (16π., 6ριμπ.) και ισοβαθμεί στη 2η θέση με τη Βενέτσια, με ρεκόρ 13-5, πριν από τα ματς με Μπαρτσελόνα (εκτός) και Παρτιζάν για τη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα.

Για τη Νάπολι, που έπεσε στην 5η θέση με 11-7, ο Μαρκέλ Μπράουν είχε 20π. και ο άλλοτε γκαρντ των Βίρτους και Μπαρτσελόνα, Τζέικομπ Πούλεν, είχε 18π. με 4/8τριπ..

Photo credit: LegaBasket / Twitter