Η Σάσαρι έστειλε τη Μιλάνο… σπίτι της!

2019-06-02T22:53:35+00:00 2019-06-02T22:55:24+00:00.

02/Jun/19 22:53

Μία σεζόν που ξεκίνησε με μεγάλη αισιοδοξία για την Αρμάνι Μιλάνο, ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο, αφού αποκλείστηκε με 3-0 νίκες από την Σάσαρι στην ημιτελική φάση των ιταλικών playoffs.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, αφού οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα και τελικά η Μιλάνο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα 1 πόντους (52-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα με 74-66, χάρη σε επιμέρους σκορ 23-14. Στην τέταρτη περίοδο, ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι και η Σάσαρι προηγήθηκε με 88-83, όμως οι Τζέιμς και Νάναλι με μεγάλα καλάθια έκαναν το σκορ 89-88! Τελικά με 1/2 βολές του Πιερ οι γηπεδούχοι έστειλαν το ματς στην παράταση με σκορ 89-89.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του τρίτου ημιτελικού, η Σάσαρι “χτύπησε” κάθε αδυναμία στην άμυνα της Μιλάνο και πανηγύρισε την νίκη-πρόκριση με 108-96.

Κορυφαίοι των νικητών, ο τρομερός Σμιθ με 29 πόντους (7/8 τρίποντα !) και 3 ριμπάουντ, ο Τόμας 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Κούλεϊ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Νέντοβιτς με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Νάναλι με 19 πόντους.

Πλέον η σεζόν για το Μιλάνο τελειώνει με άσχημο τρόπο και… γεύση αποτυχίας, αφού ούτε κατέκτησε το ιταλικό πρωτάθλημα παρότι μεγάλο φαβορί και παράλληλα αποκλείστηκε με “σκούπα” από την Σάσαρι που προκρίθηκε στον τελικό, ενώ και στην Ευρωλίγκα δεν προκρίθηκε στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 51-52, 74-66, 89-89, 108-96