Βενέτσια: Με… clutch Μπράμος έκανε το 2-2 κόντρα στην Κρεμόνα!

2019-06-05T22:48:10+00:00 2019-06-05T22:48:10+00:00.

05/Jun/19 22:48

Η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος έστω και δύσκολα κέρδισε εντός έδρας με 78-75 την Κρεμόνα και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά των ιταλικών playoffs σε 2-2.

Από το πρώτο μέρος μέρος, οι γηπεδούχοι έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε συνδυασμό με πολύ καλή επιθετική λειτουργία, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 49-31.

Στην τρίτη περίοδο του ματς, η Κρεμόνα αντέδρασε παίζοντας εκπληκτική άμυνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σκοράρουν μόλις 11 πόντους και η διαφορά να μειωθεί στους 10 πόντους (60-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, φάνηκε πως η Βενέτσια θα “καθάριζε” εύκολα την προηγούμενη με 70-52, όμως η Κρεμόνα “ψαλίδισε” την διαφορά και μείωσε μέχρι και στο 75-73 15 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Εκεί ο άστοχος μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, Μάικ Μπράμος (5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έδωσε ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του (77-73), η οποία εντέλει κέρδισε με 78-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ουάτ με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τονούτ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντέι με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πλέον η σειρά μετά το 2-2, μεταφέρεται στην έδρα της Κρεμόνα όπου ο νικητής θα προκριθεί, στους τελικούς απέναντι στην Σάσαρι, η οποία απέκλεισε με “σκούπα” 3-0 την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 49-31, 60-50, 78-75