Βοσνία – Ελλάδα 65-70: Έκανε το δύο στα δύο η Εθνική μας! (videos)

2020-02-24T22:01:17+00:00 2020-02-24T23:44:54+00:00.

24/Feb/20 22:01

Η Εθνική μας έπαιξε με την… φωτιά, όμως τελικά δεν κάηκε, με την “γαλανόλευκη” να παίρνει τη νίκη στη Βοσνία με 70-65 και να κάνει το δύο στα δύο στην φάση των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Εθνική μας πέρασε από τη Βοσνία με 70-65 και έμεινε αήττητη στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021 μετά από δύο αγωνιστικές.

Η Ελλάδα βρέθηκα ακόμα και στο +16, όμως στο τέλος οι Βόσνιοι επέστρεψαν, μειώνοντας ακόμα και τους 3. Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας έδειξαν χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο και με δύο βολές του Μποχωρίδη το παιχνίδι τελείωσε, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί με +5.

Αγραβάνης με 17 και Λαρεντζάκης με 15 έκαναν σπουδαία δουλειά για την Ελλάδα, ενώ από την άλλη ο Μιλόσεβιτς είχε 17.

Η Εξέλιξη:

Μετά τα πρώτα λεπτά (8-4, 5’), η Εθνική μας βρήκε τα πατήματά της στο παρκέ και μπόρεσε να βρει το σκορ που χρειαζόταν. Σταδιακά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε (10-8, 6’), ενώ με λέι απ του Λαρεντζάκη έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 16-17.

Η Βοσνία βρήκε και πάλι τον τρόπο να περάσει μπροστά (24-22, 15’), όμως Μαργαρίτης και Αγραβάνης έβαλαν και πάλι την Ελλάδα σε ρόλο οδηγού. Οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν στη συνέχεια για λίγο ακόμα κοντά στο σκορ, όμως ένα σερί 8-0 ήταν αρκετό για την Εθνική μας να ξεφύγει με 29-38 (19’), με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου προηγούμενο με 34-40.

Ο Αγραβάνης έστειλε την Ελλάδα στο +10 (35-45, 22’), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έχοντας όπλο την άμυνα, να φτάνει και στο +12 (39-51, 25’). Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως μετά το 43-51, η Εθνική μας έβγαλε και πάλι τις άμυνες που έπρεπε, βρήκε τα σουτ και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ της 43-59.

Η Εθνική μας δεν βρήκε σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως η άμυνα των διεθνών μας κράτησε την γαλανόλευκη μπροστά (51-63, 35’). Παρόλα αυτά τα δεδομένα άλλαξαν στη συνέχεια, με τους Πάσαλιτς και Μιλόσεβιτς να κάνουν μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα και να μειώνουν στους 5 (58-63, 37’) και στην συνέχεια στους 4 (61-65, 38’). Σε εκείνο το σημείο δήλωσε παρών ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 61-68 (38’), όμως ο Άτιτς ευστόχησε σε τρίποντο και φάουλ, κάνοντας το σκορ 65-68 στο 39’.Η Βοσνία είχε την ευκαιρία ακόμα και να ισοφαρίσει, όμως η Ελλάδα έβγαλε την άμυνα, ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε 2 βολές και το τέλος του αγώνα βρήκε την Εθνική μας νικήτρια με 65-70.

Παίκτης κλειδί:

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν κομβικός για την Εθνική μας, έχοντας 17 πόντους, 3 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ στο τέλος έδωσε σκορ στην Ελλάδα με ένα μεγάλο δικό του σουτ, δίνοντας ανάσα στην γαλανόλευκη. Από πλευράς του σπουδαία δουλειά έκανε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, έχοντας 15 πόντους και μερικές εντυπωσιακές ενέργειες.

Πού κρίθηκε:

Η Ελλάδα, παρότι απώλεσε μια διαφορά 16 πόντων, στο τέλος έβγαλε την κρίσημη άμυνα, ενώ ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70.