Κώστας Αντετοκούνμπο: Έκανε ΤΟ κάρφωμα και εντυπωσίασε μέχρι και την FIBA (video)

2022-06-30T22:12:58+00:00 2022-06-30T22:12:58+00:00.

30/Jun/22 22:12

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο χάρισε το πιο θεαματικό highlight, στη νίκη της Ελλάδας κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία.

Η Ελλάδα νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία με 93-71 και έκλεισε τη πρώτη φάση των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 ούσα πρώτη στον όμιλο με 3-1.

Η ”γαλανόλευκη” δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ήταν σαρωτική με επιμέρους 30-10 μόνο στη τρίτη περίοδο.

Οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πολλοί. Ένας εξ αυτών ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 15:38′ και έδωσε πολλές λύσεις με 10 πόντους (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Και ΑΥΤΟ!

Ο Κώστας Παπανικολάου έφυγε στην επίθεση, πέταξε τη μπάλα ψηλά και ο Αντετοκούνμπο πήδηξε ακόμα ψηλότερα, για να προσφέρει ΤΗΝ φάση του αγώνα, για το 80-57 στο 34′.

Χαρακτηριστική είναι η λεζάντα της FIBA στο σχετικό βίντεο στο Twitter. ”Είναι πουλί;, Είναι αεροπλάνο;”

”Είναι ο Σούπερμαν”, θα συμπληρώσουμε εμείς!