Αργεντινή: Στον τελικό για μία θέση στο προολυμπιακό τουρνουά – Τραυματίστηκε ο Βιλντόζα (videos)

2023-08-20T07:08:09+00:00 2023-08-20T12:01:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Aug/23 07:08

Η Αργεντινή μπορεί να έχασε τον Λούκα Βιλντόζα (πρόβλημα στον προσαγωγό) όμως επικράτησε της Χιλής με 87-79 και προκρίθηκε στον τελικό του προπροολυμπιακού τουρνουά, εκεί που θα συναντήσει τις Μπαχάμες.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αργεντινή επικράτησε της Χιλής (87-79) και πέρασε στον μεγάλο τελικό του προπροολυμπιακού τουρνουά, εκεί που θα βρει τις Μπαχάμες, αφού κέρδισαν την Ουρουγουάη με 78-62. Ο νικητής του τελικού θα εξασφαλίσει την πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά.

Οι Αργεντίνοι, δεν θα έχουν πάντως εύκολο έργο απέναντι στις Μπαχάμες, αφού είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς.

Το ματς ήταν για μεγάλο μέρος ντέρμπι, με τους Αργεντινούς να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά και οι Μπρουσίνο και Γκαρίνο να δίνουν το… σύνθημα.

Ο Λούκα Βιλντόζα ήταν ο μεγάλος άτυχος του αγώνα, καθώς αποχώρησε από το 2ο κιόλας λεπτό τραυματίας, μετά από ενοχλήσεις που αισθάνθηκε στον προσαγωγό.

Η Χιλή αντέδρασε στο 26-20 του πρώτου δεκαλέπτου και με δικό της σερί πέρασε μπροστά στο ματς. Όμως, ο Καμπάτσο μαζί με τον Ντελφίνο το είχαν πάρει πάνω τους και με προσωπικά καλάθια ισοφάρισαν και έδωσαν μάλιστα το προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα τους για το 46-40.

Στου δρόμου τα μισά της τρίτης περιόδου, ο Καρβάχο πάλευε μόνος του για τη Χιλή και ο Καμπάτσο μαζί με τον Ντεκ άρχιζαν να ευστοχούν από παντού, δίνοντας έτσι μία διαφορά στην ομάδα τους της τάξης των δώδεκα πόντων (68-56). Κάπου εκεί ουσιαστικά άρχισε να χάνετε το παιχνίδι για τη Χιλή.

Οι Χιλιανοί μπορεί να έβγαλαν μία αντίδραση 7 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, όμως οι Ντεκ και Καμπάτσο συνέχιζαν από εκεί που σταμάτησαν στην τρίτη περίοδο και έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στην Αργεντινή για τον μεγάλο τελικό απέναντι στις Μπαχάμες.

Κορυφαίοι για την Αργεντινή ήταν οι Γκάμπριελ Ντεκ με 24 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής) και Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους και double-double (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 12 ασίστ, 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής).

Για τους ηττημένους, εξαιρετικός ήταν ο Νίκολας Καρβάχο με 23 πόντους (10/17 δίποντα, 3/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής) και ο Σεμπαστιάν Ερέρα με 17 πόντους (3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής).

Μπαχάμες: Πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, με μπροστάρη Χιλντ!

Ο εξαιρετικός Μπάντι Χιλντ έδωσε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του προπροολυμπιακού τουρνουά στις Μπαχάμες, καθώς επικράτησαν της Ουρουγουάης με 78-62.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, οι Μπαχάμες δέχθηκαν μόλις 34 πόντους, με την Ουρουγουάη να μην μπορεί να ξεπεράσει τους 12 πόντους σε κανένα από τα τρία αυτά δεκάλεπτα και πλέον η ομάδα των NBAers, Χιλντ, Γκόρντον, Έιτον θα βρεθούν στον τελικό εκεί που θα τα δώσουν όλα για το εισιτήριο που δίνει την πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χιλντ με 17 πόντους σε 27 λεπτά που αγωνίστηκε (5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ), ενώ ο Γκόρντον έβαλε 13 με  2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Από την άλλη, ο Έιτον σημείωσε  8 πόντους με 4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Για τους ηττημένους, ο Γκονζάλο Ιγκλέσιας τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 7/12 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 23-43, 34-59, 62-78

Photo Credits: FIBA

Ισπανία: “Λύγισε” τη Δομινικανή Δημοκρατία του Τάουνς – στα “ρηχά” ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (videos)

Εθνική Ομάδα: Η τελική 12άδα για το Παγκόσμιο Κύπελλο